Bp Guzdek: niech modlitwa stanie się hymnem pochwalnym za wierność Bogu

Bp Guzdek: niech modlitwa stanie się hymnem pochwalnym za wierność Bogu
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / pk

Niech nasza modlitwa stanie się hymnem pochwalnym za wierność Bogu i ojczyźnie - podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w niedzielnej homilii, wygłoszonej podczas mszy św. na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach przy kwaterze żołnierzy września 1939 r.

- Na Wojskowych Powązkach ziemia nie jest zwyczajną ziemią, ani drzewa nie szumią tu tak, jak szumią gdzie indziej. Na tym miejscu wyrasta prawda o naszej ojczyźnie, o nas wszystkich (…). Przed 79 laty ten skrawek polskiej ziemi był miejscem pożegnań, bólu, łez i żalu, a nawet rozpaczy po stracie najbliższych. Wzruszenia nie kryli towarzysze broni. Stojąc nad ich grobami zapewne przysięgali, że dalej będą odważnie walczyć, aż wyprą wroga poza granice naszej ojczyzny. Zapewne wielu zobowiązało się, że jeśli przeżyją, będą opowiadać przyszłym pokoleniom o ich poświęceniu i męstwie w walce z okupantem - powiedział bp Guzdek w niedzielnej homilii.

Jak podkreślił, "jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy wierność wojskowej przysiędze przypieczętowali własną krwią". - Niech więc nasza modlitwa i udział w tej mszy św. stanie się hymnem pochwalnym za wierność Bogu i ojczyźnie. Niech się rozlega pieśń uwielbienia Boga za tych, którzy zdali egzamin z wierności. Pamiętajmy, "godnie można żyć tylko dzięki temu, za co jesteśmy gotowi oddać życie". Ci którzy tu spoczywają, wiedli życie godne i za to dziękujmy Bogu i tego się od nich uczmy - zaznaczył.

Polowa msza św. odbyła się w ramach trwającego w weekend w Warszawie Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Wzięli w niej udział także m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek: niech modlitwa stanie się hymnem pochwalnym za wierność Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.