"Polacy są bardzo wdzięczni za wasze bohaterstwo, za waszą wielką odwagę, za waszą niezłomność"

"Polacy są bardzo wdzięczni za wasze bohaterstwo, za waszą wielką odwagę, za waszą niezłomność"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kk

Polacy są bardzo wdzięczni za wasze bohaterstwo, za waszą wielką odwagę, za waszą niezłomność - powiedział prezydent Andrzej Duda do kombatantów podczas obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP w sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

"To wielki moment dla nas wszystkich, zobaczyć państwa w tym świętym miejscu na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp Grobu Nieznanego Żołnierza, przy krzyżu stojącym w miejscu, z którego kiedyś św. Jan Paweł II wezwał Polaków, aby podnieśli głowę, aby przyjęli natchnienie Ducha Świętego do «odmienienia ziemi, tej ziemi» - powiedział Andrzej Duda. Jak podkreślił, "to rozpoczęło ostatni etap walki o niepodległość, wolność, suwerenność, którą mamy dzisiaj".

DEON.PL POLECA"Walki bez broni w ręku, walki, w której bronią były jedynie uniesione palce i niesione w dłoni ulotki, i wiara w to, że Polskę można uwolnić spod sowieckiej dominacji. Że można stąd wyrzucić namiestników Moskwy, że można odebrać im władzę i że można to zrobić w sposób pokojowy. I tak się stało" - mówił prezydent.

Bezpośrednio do weteranów powiedział, że wolność zostanie zachowana właśnie dzięki nim. "Nie dlatego, że dzisiaj będziecie stawali z bronią w ręku, ale dlatego, że będziecie mówili młodym, jaka powinna być Polska i jacy powinni być Polacy. I czynicie to" - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował za przesłanie, które weterani skierowali do młodych, "tak niezwykle poruszające, mówiące właśnie o tym, jaka powinna być postawa Polaka i jaka powinna być Polska". "Z całego serca wam za to dziękuję" - dodał.

Podczas przemówienia prezydenta można było usłyszeć okrzyki: "Konstytucja".

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu dziękował weteranom, że są "strażnikami pamięci". "Dziękuję wam za to, że głosicie prawdę na temat naszej historii. Tę historię sami tworzyliście. Ileż kłamstw w przestrzeni publicznej wciąż jest na temat naszej przeszłości. Wy głosicie prawdę, wy dajecie świadectwo, wy jesteście strażnikami pamięci" - mówił.

Dodał, że "mamy do czynienia ze sztafetą pokoleń, że kolejne pokolenia Polaków czerpią wzorce z waszego postępowania". "To jest niezwykle ważne dla naszej przyszłości. To jest niezwykle ważne dla wolności i niepodległości naszej ukochanej ojczyzny" - podkreślił szef MON.

Z kolei szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że 79 lat temu Polska jako pierwszy kraj na świecie "powiedziała stanowcze «nie» dwóm największym totalitaryzmom, jakie wydała ludzkość". "Za to stanowcze +nie+ zapłaciliśmy ogromną cenę, cenę milionów istnień ludzkich, przelanej krwi, łez i cierpienia" - powiedział.

Zaznaczył, że "dziś niektórzy współcześni zastanawiają się, czy warto było powiedzieć wtedy to «nie» i bić się przez tyle lat o wolną Polskę". "Wasze pokolenie nie stawiało takich pytań i za to wam dziękujemy, że nie pytaliście, czy warto" - zwrócił się do weteranów, którym podziękował także za to, że zdefiniowali oni, czym jest polskość. "Bo polskość - i tego się uczymy od was - to nie nienormalność, polskość to umiłowanie niepodległości" - podkreślił Kasprzyk.

Przedstawiciele środowisk kombatantów i osób represjonowanych przekazali "ich młodym duchowym spadkobiercom i kontynuatorom tradycji" przesłanie Weteranów Walk o Niepodległość RP do młodego pokolenia Polaków. Podkreślili w nim, że przybyli do Warszawy z różnych stron, by jeszcze raz przypomnieć o "drogiej im dewizie zapisanej na wojskowych sztandarach". "«Bóg, Honor, Ojczyzna» - te hasła mieliśmy przed oczyma, walcząc w kraju i w odległych od niego rejonach, w regularnych oddziałach i w organizacjach podziemnych, w okopach i na barykadach" - czytamy w przesłaniu.

"Do młodych zwracamy się z przesłaniem: nie zagaście tego ognia! Niech patriotyzm nie stanie się chwilową modą! Niech będzie naczelną wartością organizującą życie naszego narodu! Wy jesteście przyszłością Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej i Wy zadecydujecie, jaką Ona będzie! Wierzymy mocno, że sprostacie naszym oczekiwaniom i będziecie trwali na straży wartości, tak jak myśmy trwali" - zaakcentowali.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się zmiana posterunku honorowego. Odczytany został również Apel Pamięci i zabrzmiała trzykrotna salwa honorowa. Wieniec złożyli prezydent, szefowie MON i Urzędu ds. Kombatantów oraz weterani. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów reprezentujących rodzaje sił zbrojnych, Policję, Straż Graniczną i Państwową Straż Pożarną.

Poprzedziło ją złożenie wieńca pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy pl. Piłsudskiego przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i przedstawicieli polskich weteranów z kraju i zagranicy.

W uroczystościach uczestniczyli goście Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, który odbywa się w Warszawie w sobotę i niedzielę. Bierze w nim udział prawie 300 kombatantów z kraju i z 14 państw z czterech kontynentów. Zjazd został objęty narodowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania Niepodległości. 1 września jest obchodzony Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Polacy są bardzo wdzięczni za wasze bohaterstwo, za waszą wielką odwagę, za waszą niezłomność"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.