Bp Guzdek: powstańczy czyn niesie przesłanie o bezcennej wartości, jaką jest wolność

Bp Guzdek: powstańczy czyn niesie przesłanie o bezcennej wartości, jaką jest wolność
Fot. PAP/Leszek Szymański
PAP / pk

Powstańczy czyn niesie przesłanie dla kolejnych pokoleń o bezcennej wartości, jaką jest wolność. O wolności nie wystarczy marzyć. Należy o nią walczyć - mówił w piątek biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy, zorganizowanej w stolicy w przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mszę św., która odbywa się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w przeddzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod przewodnictwem biskupa Guzdka, koncelebrują bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i Michał Janocha, bp pomocniczy diecezji warszawskiej.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że pomimo upływającego czasu czyny powstańców "nadal są powodem podziwu i zdumienia". Dodał, że "powstańczy czyn niesie przesłanie dla kolejnych pokoleń Polaków o bezcennej wartości, jaką jest wolność". "O wolności nie wystarczy marzyć. Należy o nią walczyć i bronić jej, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę" - zaznaczył.

Hierarcha przypomniał, że "heroiczna, trwająca ponad dwa miesiące walka z przeważającymi siłami niemieckiego okupanta była możliwa dzięki niezwykłej umiejętności współdziałania". "Godna podziwu była jedność żołnierzy Armii Krajowej i ludności cywilnej, kobiet i mężczyzn, dorosłych, młodzieży i dzieci, duchownych i świeckich, harcerzy i harcerek. W pamiętnych sierpniowych dniach wszyscy stanowili jedną wielką rodzinę" - powiedział.

Według niego, "dziś ojczyzna woła nie o daninę krwi i męczeństwo, ale domaga się naszej uczciwej pracy, poświęcenia i ofiary dla dobra wspólnego". "Pomyślności narodu i państwa nie jest w stanie zabezpieczyć nawet największy geniusz lub najlepszy sojusz. Nade wszystko potrzebne są jedność i współpraca" - ocenił duchowny.

Bp Guzdek zwrócił uwagę, że "warunkiem pomyślnej przyszłości narodu jest szukanie tego, co łączy". "Niech więc cierpliwy i rozważny dialog pomoże nam rozwiązywać nawet najtrudniejsze problemy w naszej ojczyźnie" - zaapelował.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek: powstańczy czyn niesie przesłanie o bezcennej wartości, jaką jest wolność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.