W Polsce powstanie dom dla nastoletnich matek. "Takie młode dziewczyny potrzebują wsparcia"

W Polsce powstanie dom dla nastoletnich matek. "Takie młode dziewczyny potrzebują wsparcia"
(fot. unsplah.com / depositphotos.com)
parenting.pl / instagram.com / jb

Jak mówi Martyna Wojciecha dla portalu parenting.pl "osoba niepełnoletnia nie ma władzy rodzicielskiej", a to oznacza, że jeśli młodej dziewczynie w ciąży nie pomoże rodzina, to nie może liczyć na jakiekolwiek inne wsparcie. Pyta wprost: "jak można takiej młodej mamie po porodzie, po całej tej traumie, zabrać dziecko i odmówić jej możliwości wychowywania własnego malucha?"

>> TUTAJ przeczytasz cały wywiad

Zwraca uwagę także na brak odpowiedniej edukacji seksualnej przez co dzieci nie wiedzą, co się dzieje z ich ciałami, jak odmawiać rówieśnikom i gdzie szukać pomocy. Podkreśla, że nastolatki często nie mają takiej wiedzy. Powołuje się na konkretne dane: w Polsce co roku nastolatki rodzą ponad 9 tysięcy dzieci, z czego ponad 700 dziewczyn jest w wieku do 15 lat. To jednak nadal temat tabu. Mówi: "Oczywiście, wiek nastoletni to za wcześnie na macierzyństwo, ale raczej powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego dochodzi do takich sytuacji, a nie napiętnować dziewczyny i wytykać je palcami".

Podróżniczka opowiada także, co często dzieje się z dziećmi nastolatek. Jeżeli mogą liczyć na wsparcie rodziny, to wówczas ona jej pomaga. Jeżeli nie, to nieraz dziewczyna w ciąży zostaje wyrzucona na ulicę przez patologiczną rodzinę, czasem dziecko trafia do rodziny zastępczej, a młoda mama jest pozostawiona sama sobie. Mówi: "może gdyby trafiły do Domu dla nastoletnich i usamodzielniających się matek, który planujemy stworzyć i oboje dostaliby opiekę, to ta więź nie zostałaby zerwana?"

Jak mówi, Dom ma powstać w Warszawie i przyjmie początkowo sześć mam. Na stronie unaweza.org czytamy o projekcie: "to ma być DOM, nie placówka. Będzie miał ok. 400 m2. Każda z matek będzie miała swój pokój i mały, osobny pokój dla dziecka. Każda będzie mieć swoją łazienkę. Dodatkowo w domu będzie kuchnia (wspólna), jadalnia, salon oraz miejsce dla opiekunów, pralnia i magazyn. Dom powstaje w Warszawie, ale będzie przyjmował dziewczęta z całej Polski".

Do powstania Domu potrzebne jest w tym momencie 500 tys. zł, zbiórkę możesz wspomóc tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
25,83 zł
36,90 zł

Twoja ciąża jest wyjątkowa, bo jest… Twoja. Jest wyjątkowa, bo dzieje się teraz. Dzień po dniu w Twoim ciele rośnie nowy człowiek. Dzień po dniu, powolutku, coraz pełniej stajesz się mamą. To dobry czas, czas...

Skomentuj artykuł

W Polsce powstanie dom dla nastoletnich matek. "Takie młode dziewczyny potrzebują wsparcia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.