Bp Guzdek: wiara to nie tylko sprawa prywatna

Bp Guzdek: wiara to nie tylko sprawa prywatna
Bp. Józef Guzdek (fot. prezydent.pl / wikipedia.pl)
KAI / wm

Przed traktowaniem wiary wyłącznie jako sprawy prywatnej przestrzegał dziś biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Odprawił on Mszę św. w intencji pracowników i żołnierzy Wojskowego Centrum Geograficznego(WCG) w Warszawie. WCG obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania.

- Wiara jest sprawą prywatną, oto pokusa pojawiająca się w każdym wieku i w każdym pokoleniu. Pokusa niezwykle niebezpieczna. Pokusa, która łasi się u stóp ludzi każdej profesji, a zwłaszcza tych wyżej stojących. Słyszymy takie zachęty: Zostaw swoje przekonania religijne przed progiem garnizonu, sali wykładowej czy laboratorium naukowego - mówił w homilii bp Guzdek.

Przypomniał, że żołnierze składają swą przysięgę na sztandar, na którym wyszyte są słowa Bóg-Honor -Ojczyzna. - Wiara nie jest zajęciem na pół etatu, lecz polega na całkowitym zawierzeniu. Wiara to nie hobby, ale sposób życia. Z perspektywy wiary Bóg albo ma największe znaczenie, albo nie ma go wcale - podkreślił.

Ordynariusz wojskowy zachęcał żołnierzy i pracowników WCG do współodpowiedzialności za siebie. - Po zakończeniu ziemskiego życia staniemy przed obliczem Boga, który będzie pytał tylko miłość. Czy byłeś odpowiedzialny - bo miłość to odpowiedzialność za współmałżonka, za wychowanie powierzonych ci przez Boga dzieci, za podwładnych i współpracowników w miejscu pracy - powiedział. Przypomniał też o konieczności wychowywania kolejnych pokoleń Polaków.

DEON.PL POLECA

Biskup Guzdek życzył zebranym, aby wspólna modlitwa pomagała im w godnym życiu, by "bez kompleksów przyznawali się do wiary w Chrystusa" oraz by dzięki wierze lepiej motywowali się do rzetelnej pracy na rzecz dobra wspólnego. - Jakże wielka jest wielka odpowiedzialność tych, którzy dają do ręki mapę. Znajomość drogi jest gwarancją dotarcia do celu - powiedział.

Eucharystii uczestniczyli żołnierze i pracownicy Centrum z dowodzącym płk. Januszem Rozwałką. Mszę św. wraz z bp Guzdkiem koncelebrowali ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej oraz ks. ppłk Kryspin Rak. Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Kompanii Reprezentacyjnej WP oraz logo Centrum. Po Komunii płk Janusz Rozwałka podziękował biskupowi polowemu za wspólną modlitwę w intencji wojskowych geografów i kartografów. Obecni byli przedstawiciele ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego i prawosławnego ordynariatu polowego.

Przed Mszą św. żołnierze i pracownicy Centrum złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobach biskupa Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego.

Wojskowe Centrum Geograficzne (WCG) powstało w roku 2004 z przekształcenia Wojskowego Ośrodka Geodezji i Teledetekcji oraz Oddziału Zabezpieczenia Topograficznego, które powstały w 1951 roku. WCG to jednostka wojskowa odpowiedzialna za zabezpieczenie geograficzne Sił Zbrojnych RP. Jej głównym zadaniem jest realizacja zadań mających na celu zaopatrzenie wojsk w produkty kartograficzne i bazy danych, w formie analogowej jak i cyfrowej, niezbędne do planowania i prowadzenia działań.

Wojskowe Centrum Geograficzne jest dzisiaj jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Nasycenie nowoczesnym sprzętem oraz bogatymi w wiedzę i kwalifikacje ludźmi powoduje, że może wykonać każde zadanie z zakresu geodezji, kartografii, fotogrametrii i teledetekcji zarówno na potrzeby Sił Zbrojnych RP jak i gospodarki narodowej. 2 maja 2011 roku zostało uhonorowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego flagą, którą otrzymują wyróżniające się jednostki Wojska Polskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek: wiara to nie tylko sprawa prywatna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.