Bp Henryk Ciereszko: kościół, meczet i synagoga to miejsca szczególne

Bp Henryk Ciereszko: kościół, meczet i synagoga to miejsca szczególne
fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / YouTube
KAI / pk

Kościół, meczet czy synagoga to miejsca szczególne i wie o tym każdy człowiek otwarty na dobro - powiedział bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu", dziś 26 stycznia obchodzony jest XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się online, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Obchody Dnia Islamu organizowane są przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Komitet KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Przewodniczący Komitetu bp. Henryk Ciereszko przypomniał, że na całym świecie dochodzi do bezczeszczenia miejsc kultu różnych religii. "Jest przemoc, dochodzi do ataków na te obiekty, o czym przypomina przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, nazywając sprawców takich czynów osobami nikczemnymi" - zaznaczył duchowny.

Bp Ciereszko wyraził opinię, że sprawcy ataków na miejsca kultu pozostają daleko od tego, co głoszą i wyznają ich religie. "W głębi każdej z nich nie ma miejsca na przemoc, na niszczenie tego, co jest wyrazem czci dla Boga i miejsc, w których dokonuje się spotkanie z Bogiem - w modlitwie czy w celebracjach" - podkreślił.

Białostocki biskup pomocniczy ocenił, że w całokształcie dialogu międzyreligijnego i spotkania różnych kultur, istotne jest poruszanie także tych bolesnych zjawisk, które wciąż mają miejsce w różnych częściach świata.

"Każdy człowiek otwarty na dobro i zwracający się ku Bogu wie, że kościół, meczet czy synagoga to są miejsca szczególne" - powiedział duchowny. Dodał, że zdecydowana większość ludzi szanuje miejsca kultu innych religii oraz, że żaden człowiek dobrej woli nie będzie popierał niszczenia miejsc, w których oddaje się cześć Bogu. "Niekiedy natomiast dochodzi do jednostkowych incydentów, których sprawcami są fundamentaliści" - zaznaczył bp Ciereszko.

Obchodzony corocznie 26 stycznia Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, tym razem, z uwagi na pandemię, odbędzie się w formule online. Podczas wydarzenia, które będzie transmitowane na kanale YouTube, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować.

Tradycyjnie już, spotkanie rozpocznie się przy dźwiękach muzyki Orientu, po czym zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański nawiązujący do hasła tegorocznych obchodów. Ze strony katolickiej głos zabierze o. Ireneusz Sławomir Ledwoń OFM, zaś perspektywę muzułmańską przybliży imam Arkadiusz Miernik.

Po odczytaniu odnoszących się do tematyki tegorocznych obchodów fragmentów Ksiąg Świętych - Biblii i Koranu - muzułmanie wzniosą modlitwę spontaniczną - "Dua", natomiast chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie "Ojcze nasz". Następnie uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie .

Każdy człowiek otwarty na dobro i zwracający się ku Bogu wie, że kościół, meczet czy synagoga to są miejsca szczególne.

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych.

Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tysięcy członków.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP
39,90 zł

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Skomentuj artykuł

Bp Henryk Ciereszko: kościół, meczet i synagoga to miejsca szczególne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.