Bp Hinder: tę wojnę przemilczano w imię skrytych interesów

Bp Hinder: tę wojnę przemilczano w imię skrytych interesów
(fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)
Logo źródła: Radio Watykańskie kw

Konflikt w Jemenie to nie wojna zapomniana, jak twierdzą niektórzy, lecz wojna przemilczana w imię skrytych interesów - uważa bp Paul Hinder, wikariusz apostolski dla Arabii Południowej.

Podkreśla on, że konflikt ten bardzo trudno jest dziś zakończyć, ponieważ zbyt wiele krajów na nim korzysta, nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka czy kosztów. Tytułem przykładu bp Hinder wymienia nie tylko sąsiednią Arabię Saudyjską, bezpośrednio zaangażowaną w działania wojenne, ale także takie kraje jak Iran, Chiny, Rosję czy Stany Zjednoczone, które zarabiają na sprzedaży broni.

Bp Hinder: tę wojnę przemilczano w imię skrytych interesów - zdjęcie w treści artykułu

Kolejka po darmowy chleb (fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)

DEON.PL POLECA

Tymczasem, jak podkreśla bp Hinder, za całą wojną kryje się ogromny dramat ludności cywilnej, na którą spada główny ciężar konfliktu.

"W wielu regionach kraju panuje głód. Pojawiły się też poważne problemy sanitarne, czego konsekwencją jest epidemia cholery, która w niektórych regionach sieje śmierć - mówił bp Paul Hinder. - Służby medyczne pozostają niewystarczające. W tym momencie wygląda na to, że ograniczono rozprzestrzenianie się epidemii, ale go nie powstrzymano. Brak dokładnych danych. Ale ostatnie wiadomości, do których dotarłem, mówią o setkach tysięcy dzieci bezpośrednio zagrożonych śmiercią. Miliony mieszkańców walczą o życie. Problem Jemenu stanowi jego odcięcie od świata. Transport z pomocą humanitarną jest utrudniony. Sam nie wiem, jak zaradzić tej katastrofalnej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście zakończenie walk, do którego by doszło, gdyby zdano sobie sprawę z podstawowych potrzeb żyjących i cierpiących tam ludzi. Ale ci, którzy robią interesy na tej wojnie znajdują się gdzie indziej, a cierpią mieszkańcy kraju".

Bp Hinder: tę wojnę przemilczano w imię skrytych interesów - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Ofiara epidemii cholery (fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)

Bp Hinder przyznaje, że panuje dziś wielki zamęt informacyjny odnośnie do tego, co na prawdę dzieje się w Jemenie i jakie siły są zaangażowane w ten konflikt. Jedno jest pewne, że tylko kompromis, porozumienie wszystkich stron konfliktu może uratować ten kraj - dodaje zwierzchnik Kościoła katolickiego w Południowej Arabii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Hinder: tę wojnę przemilczano w imię skrytych interesów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.