Bp J. Guzdek: wiara nie wyklucza rozumu

KAI / drr

- Ilekroć człowiek schodzi z drogi przykazań, tyle razy oddala się od Stwórcy - zaznaczył biskup, tłumacząc, że ucieczką od Boga jest nie tylko grzech, ale także odmowa wypełnienia jego woli. - Czy jesteście tymi, do których Bóg się zbliża i przez których zbliża się do innych? Czy jesteśmy otwarci na Boga przychodzącego do nas w Słowie, Eucharystii i w innych sakramentach, czy może, co byłoby tragiczne, naszą postawą zmuszamy Chrystusa, aby odchodził od nas a nawet uciekał? - pytał kaznodzieja.

Dziękując członkom Towarzystwa "Fides et ratio" za ich wkład w budowanie społeczeństwa i Kościoła, biskup polowy WP zaznaczył, że Boga można spotkać na drogach zarówno wiary, jak i rozumu. - On żadnej z tych dróg nie omija. To rozum prowadzi do wiary, ale wiara nie eliminuje rozumu. Bóg zbliża się do tych, którzy podejmują trud poznania prawdy o świecie człowieku i rzeczywistości nadprzyrodzonej - tłumaczył bp Guzdek.

Wyraził również radość z obecności w Kościele ludzi nauki i kultury. - Bóg, będący mądrością i pięknem, potrzebuje ludzi, którzy uosabiają te wspaniałe przymioty: mądrość, szlachetność, wrażliwość i dobro - powiedział hierarcha.

Towarzystwo Uniwersyteckie "Fides et ratio" powstało z inicjatywy prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Jego podstawowym zadaniem była integracja środowiska ludzi nauki, kultury i działaczy społecznych zaangażowanych w życie Kościoła. Obecnie Towarzystwo mocno wspiera budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp J. Guzdek: wiara nie wyklucza rozumu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.