"Post okazją do odrzucenia maski obłudy"

"Post okazją do odrzucenia maski obłudy"
(fot. prezydent.pl)
KAI / pz

W Środę Popielcową nie wystarczą słowa, potrzebne są też znaki, żeby człowiek więcej zrozumiał, żeby jego umysł i serce zostały poruszone, żeby przemienił swoje życie - mówił podczas wieczornej Mszy św. w katedrze polowej WP bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zaapelował w homilii by czas Wielkiego Postu stał się dobrą okazją do odrzucenia "maski obłudy" naszego życia. W trakcie Mszy św. wierni na znak pokuty posypali swe głowy popiołem.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że nieodłącznym atrybutem karnawału jest maska, którą dzieci przygotowują na bale. - W życiu ludzi dorosłych karnawał nieraz trwa cały rok, a nawet całe lata. Bo przybierają maski, zachowują się inaczej niż naprawdę są. Dziś u progu Wielkiego Postu, nieprzypadkowo, rozlega się nawoływanie do nawrócenia. Przestań udawać przed Bogiem, ludźmi i sobą samym - powiedział.

Biskup polowy przestrzegł przed podejmowaniem czynów religijnych, modlitwy i jałmużny, na pokaz. - Miłość niech będzie bez obłudy, miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem - zachęcał. Podkreślił, że przesłaniem Środy Popielcowej jest "stawanie w prawdzie wobec Boga, bliźniego oraz samego siebie". Zachęcił do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, który nazwał "najlepszą drogą do poznania prawdy o samym sobie" i "osobistym bohaterstwem".

Na koniec bp Guzdek życzył zebranym w katedrze by słowa Ewangelii i gest posypania głów popiołem pomogły zrozumieć samych siebie, pozwoliły zostać świadkami Chrystusa i powiedzieć "nie" teatrowi codziennego życia.

DEON.PL POLECA

Wraz z bp. Guzdkiem Mszę św. koncelebrowali ks. Wiesław Bożejewicz oraz ks. ppor. Maciej Kalinowski. Na znak pokuty biskup i towarzyszący mu kapelani posypali głowy wiernych popiołem. Przy ołtarzu Katedry przygotowana została dekoracja z symbolami: postu, jałmużny i modlitwy.

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ma on pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Post trwa do Wielkiego Czwartku, w tym roku wypada on 5 kwietnia, kiedy to rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne.

Okresy i dni pokuty są w Kościele specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Post okazją do odrzucenia maski obłudy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.