"Wielki Post to czas całkowitej przemiany"

"Wielki Post to czas całkowitej przemiany"
(fot. episkopat.pl)
9 lat temu
KAI / pz

Wielki Post to czas nawrócenia, czyli całkowitej przemiany, wysiłku, aby upodobnić się do Chrystusa - powiedział abp Józef Michalik rozpoczynając Mszę św. w Środę Popielcową w archikatedrze przemyskiej.

- Wielki Post to nie tylko czas zaprzestania grzechu, zerwania z nim, z okazją do niego. To czas nawrócenia, czyli wewnętrznej, całkowitej przemiany, wysiłku, żeby upodobnić się do Chrystusa. Będzie to możliwe dzięki naszej współpracy z łaską Bożą - powiedział abp Michalik.

- Prochem jesteśmy i w proch się obrócimy kiedyś. Ale ten proch zmartwychwstanie do chwały królowania z Chrystusem, naszym odkupicielem w niebie. Jest to wielka nadzieja, która niech idzie przez cały okres Wielkiego Postu - życzył metropolita przemyski.

Kazanie wygłosił ks. prałat Zbigniew Suchy, redaktor odpowiedzialny "Niedzieli Przemyskiej". Zachęcał do tego, aby nie zrażać się niepowodzeniami na drodze realizacji postanowień wielkopostnych. - Poszcząc, nie rzucaj się na siebie z cegłówką, kiedy dopadną cię pierwsze niepowodzenia i ów szyderczy śmiech diabła. Cierpliwość jest jednym z najpiękniejszych postnych. Pewnie wielu z nas trzeba tego postanowienia: przebaczyć samemu sobie - mówił kaznodzieja.

Proponował również częstszą spowiedź, "która nie jest koniecznością zdzierania brudu grzechu ciężkiego, ale radością czynienia twarzy piękniejszej niż jest".

Na koniec ks. Suchy podkreślił, że należy dobrze wykorzystać dany przez Boga czas, który się już nie powtórzy. - Nawet, jeśli doczekamy kolejnego Postu, to będzie to już inny czas i inne miejsce. Ale skąd możemy wiedzieć, że doczekamy? - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wielki Post to czas całkowitej przemiany"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.