Wielki Post to czas radosnej pokuty

Wielki Post to czas radosnej pokuty
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Wielki Post to czas radosnej pokuty, bo przygotowuje nas na Wielką Noc zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem - powiedział w Środę Popielcową biskup opolski Andrzej Czaja, który wieczorem odprawił Mszę św. w opolskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.

- Każdy dzień tego okresu powinien być coraz radośniejszy, jeśli tylko podejmiemy wysiłek pokuty, czyli eliminowania z naszego życia tego, co nas od Boga oddziela. Coraz bliżej będzie nam do Pana i coraz wspanialsza będzie nasza więź z Nim - powiedział hierarcha. Nawiązując do słów proroka Joela z pierwszego czytania o tym, że trzeba rozdzierać serca a nie szaty, biskup podkreślił, że nie możemy poprzestać na posypaniu głów popiołem. - Za tym znakiem, który przed Bogiem czynimy, musi iść bardzo konkretna postawa. Chodzi o to, byśmy rozdarli serce tak, by wyrzucić wszystko, co w nim zalega, wszelkie złogi, wszelki bród i nieczystość, by to serce znowu bardziej było dla Boga, człowieka, Kościoła i rodziny - powiedział opolski ordynariusz. Podkreślił, że do tego potrzebna jest nam Boża pomoc i wsparcie, a konkretnym wyrazem tej otwartości powinna być dobra spowiedź.

Biskup opolski powtarzając za św. Pawłem zaznaczył także, że wysiłek pokuty i pojednania z Bogiem trzeba podjąć także ze względu na to, by nie przyjmować na próżno Bożej Łaski. - Jeśli nie żyjemy w zażyłości z Bogiem i w komunii z Nim, a czerpiemy łaskę, choćby w czasie Eucharystii, to przyjmujemy ją na próżno, a wręcz świętokradzko - przestrzegł hierarcha i cytując słowa św. Cypriana z Kartaginy dodał, że - nawet jeśli człowiek byłby zamęczony, bo świat postrzega go jako chrześcijanina, ale on w sercu chrześcijaninem nie jest, to męczeństwo jego jest na próżno. To jest wielki dramat człowieka.

Bp Czaja wskazał, że życie w Komunii z Bogiem oznacza posłuszeństwo. - Nie można żyć po swojemu zostawiając na boku Boże przykazania i nauczanie Kościoła. To jest dzisiaj szczególnie ważne wyzwanie - powiedział hierarcha i zaznaczył, że kluczem do przyjaźni ze stwórcą jest także czynienie dobra przez wzgląd na Boga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielki Post to czas radosnej pokuty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.