Bp Jan Piotrowski: pomaganie potrzebującym to chrześcijański obowiązek

Bp Jan Piotrowski: pomaganie potrzebującym to chrześcijański obowiązek
(fot. Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com)
KAI / pk

Ponad 10 tys. zł zebrano dla syryjskich dzieci podczas kilku ostatnich wydarzeń artystyczno-religijnych w Kielcach, głównie w trakcie koncertu "Alleluja, czyli Happy Day" i 45. Festiwalu Harcerskiego.

Kwesta była częścią charytatywnej akcji "Kielce dla Syrii". Za pieniądze zebrane do puszek w trakcie dwóch koncertów będzie można przez miesiąc utrzymać ponad 250 syryjskich dzieci, zapewniając im dach nad głową, wyżywienie i edukację.

Kampania, której inicjatorami są prezydent Kielc Wojciech Lubawski i bp Jan Piotrowski, organizowana jest przez miasto, we współpracy z kieleckim oddziałem Caritas. Celem jest zebranie pieniędzy na zorganizowanie kolonii oraz pomocy edukacyjnej dla dzieci i młodzieży z dotkniętego wojną bliskowschodniego kraju.

Akcja "Kielce dla Syrii" rozpoczęła się 28 maja i potrwa do 30 września. Planowanym celem jest zebranie minimum 400 tysięcy złotych. W Syrii w ciągu ponad 7 lat wojny zginęło niemal 400 tysięcy osób, w tym ponad 20 tysięcy dzieci.

DEON.PL POLECA


W Kielcach w ramach kampanii podczas wszystkich wydarzeń sportowych i kulturalnych wolontariusze kwestują, by uzbierać jak najwięcej środków, które posłużą m.in. na organizację turnusów wypoczynkowych, kolonii oraz pomoc edukacyjną, a także psychologiczną. Kwesty odbyły się podczas Dnia Dziecka, koncertu zespołów TGD czy warsztatów ceramicznych we współpracy z Centrum Dizajnu. 28 maja w Kielcach minister Beata Kempa, prezydent Kielc Wojciech Lubawki i biskup Jan Piotrowski podpisali porozumienie dotyczące pomocy dla zrujnowanej wojną Syrii. Bp Jan Piotrowski podczas podpisywania porozumienia w miejskim Ratuszu podkreślił, że pomaganie potrzebującym to chrześcijański obowiązek, szczególnie tam, gdzie jest ból i ludzkie cierpienie. Syrię nazwał "nieludzkim poligonem doświadczania cierpienia", zwłaszcza dzieci. - Kto pomaga dzieciom, szczególnie pokazuje swoje serce i empatię - podkreślił biskup kielecki.

Z prośbą o pomoc dla Syrii zwrócił się kilka miesięcy temu do kieleckiego samorządu - z inspiracji bp. Jana Piotrowskiego - ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który koordynuje pomoc dla Syryjczyków. Partnerami projektu są ponadto: Caritas Diecezji Kieleckiej oraz rektorzy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej. Zainteresowani podpisali porozumienie o współpracy w zakresie organizowania pomocy materialnej dla ofiar wojny w Syrii oraz propagowaniu idei pokoju w świecie i unikania przemocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Jan Piotrowski: pomaganie potrzebującym to chrześcijański obowiązek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.