Bp Janocha: każdy obraz Boga w człowieku jest święty

Bp Janocha: każdy obraz Boga w człowieku jest święty
(fot. youtube.com)
KAI / jp

- Każdy obraz Boga w człowieku jest święty w związku z tym ludzka osoba jest święta z racji swojego istnienia, a więc powołania do życia - tłumaczył bp Janocha.

- Najważniejszym zadaniem sztuki jest pomóc odkryć obraz Boga w człowieku - podkreślił duchowny.

W liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów, twórców i historyków sztuki w stołecznym kościele św. Dominika na Służewie odbyła się uroczysta msza św. w intencji ludzi kultury. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

W homilii bp Janocha przypomniał, że człowiek został stworzony na obraz Boży i na Boże podobieństwo.

- W tradycji łacińskiej te słowa traktowane są synonimicznie, tymczasem Ojcowie Wschodni rozróżniają je. Każdy obraz Boga w człowieku jest święty w związku z tym ludzka osoba jest święta z racji swojego istnienia, a więc powołania do życia - mówimy wówczas o tzw. świętości ontycznej - tłumaczył duchowny.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w przeciwieństwie do obrazu, samo podobieństwo można uzyskać lub stracić jak w przypadku okopconej czy oszpeconej ikony.

- Wówczas choć nie przestaje być nadal święta, przestaje być czytelna, czyli postać na niej przedstawiona przestaje być podobna do pierwowzoru. To samo się dzieje w człowieku poprzez grzech. W związku z tym Chrystus przychodzi by poprzez swoją Krew zmyć brud naszych grzechów by ta pobrudzona człowiecza ikona odzyskała podobieństwo do Boga, by na nowo stała się piękna - powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że tymi, którzy w sposób szczególny starali się dostrzegać obraz Boga w człowieku, pomagając jednocześnie ludziom go dostrzec, byli bł. Fra Angelico oraz bł. Brat Albert.

- Choć łączył ich jeden cel, to dążyli ku niemu innymi drogami - zwrócił uwagę kaznodzieja.

- Brat Angeliko uświęcił się w swoim zakonie poprzez sztukę a Brat Adam poprzez odrzucenie sztuki. Dominikanin uświęcił się poprzez malowanie obrazów, a Adam Chmielowski odrzucił obrazy malowane by odkryć, że najważniejszym obrazem jest obraz Boga w człowieku, a szczególnie w odrzuconym i cierpiącym, czego jak gdyby przeczuciem był jego obraz ECCE HOMO - zauważył bp Janocha.

Na zakończenie liturgii bp Janocha pobłogosławił dwie ikony ukazujące tajemnicę Zwiastowania.

Po Mszy św. w podziemiach świątyni odbył się kameralny koncert Antoniny Krzysztoń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Janocha: każdy obraz Boga w człowieku jest święty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.