Bp Jarecki: nawet przy chorych i grzesznych strukturach można być człowiekiem wiary i miłości

Bp Jarecki: nawet przy chorych i grzesznych strukturach można być człowiekiem wiary i miłości
(fot. Dominikanie Służew / YouTube.com)
KAI / ml

Nawet przy chorych i grzesznych strukturach można być człowiekiem wiary i miłości: tego uczył nas Stefan kard. Wyszyński, kładąc nacisk na formację człowieka - powiedział bp Piotr Jarecki.

W 38. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela modlono się o jak najszybszą jego beatyfikację. W uroczystościach wzięło udział licznie zgromadzone duchowieństwo oraz przedstawiciele ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

W homilii bp Jarecki podkreślił, że Bóg nigdy człowieka nie opuszcza i potrafi z największego zła wyprowadzić dobro. Przykładem tego jest życie prymasa Wyszyńskiego.

- Bóg nie chciał jego uwięzienia, ale dzięki jego wierności i zawierzeniu, czas odosobnienia okazał się niezwykle owocny dla całego Kościoła. Czy powstałyby Jasnogórskie Śluby Nardu, czy przeżywalibyśmy nowennę przed Millenium, czy tak głęboko w duchu wiary przeżywalibyśmy samo Millenium, czy miałoby miejsce nawiedzenie kopii jasnogórskiego obrazu w kolejnych diecezjach, trwające do dziś - pytał duchowny.

Przypomniał, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, by budować społeczeństwo na miarę człowieka, potrzeba jednocześnie zmiany struktur, jeśli są one strukturami grzechu, potrzeba także pracy nad ludzkim sercem. - Prymas Wyszyński miał świadomość, że ta druga praca jest o wiele ważniejsza. Chciał wpływać na zmianę systemu, ale było to niemożliwe, więc robił wszystko, żeby nawet we wrogim systemie i chorych strukturach można żyć według Ewangelii. Na tym zresztą polega cała logika chrześcijaństwa, która ma swoje korzenie w Biblii - zwrócił uwagę bp Jarecki.

Podkreślił, że wyrazem troski prymasa Wyszyńskiego o serce, o wnętrze człowieka, była opublikowana przez niego "Społeczna Krucjata Miłości", a później "ABC Społecznej Krucjaty Miłości", której treść mimo upływu lat i zmiany systemu wciąż pozostaje aktualna - powiedział bp Jarecki.

Kard. Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się z 29 maja 1989 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II, na etapie diecezjalnym zakończył się 6 lutego 2001 r. W listopadzie 2015 złożono tzw. "positio" do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W kwietniu 2016 r. komisja teologów w Rzymie jednomyślnie uznała heroiczność jego cnót. Papież Franciszek podpisał dekret 18 grudnia 2017 r. Od tego momentu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. 29 listopada 2018 zatwierdzono cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Jarecki: nawet przy chorych i grzesznych strukturach można być człowiekiem wiary i miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.