Bp Jeż: nasze społeczeństwo przeżywa dramat

Bp Jeż: nasze społeczeństwo przeżywa dramat
(youtube.com / Sanktuarium Bożego Miłosierdzia)
KAI / pch

Dramat nienarodzonych dzieci, które są niechciane i nieoczekiwane ze względu na swoją wrodzoną chorobę czy niepełnosprawność, jest zarazem wielkim dramatem naszego społeczeństwa, które odmawia w sobie miejsca najbardziej bezbronnym i wymagającym pomocy - powiedział w Tuchowie biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej w Dniu Świętości Życia modliły się m.in. osoby zaangażowane w duszpasterstwo małżeństw i rodzin oraz opiekujące się samotnymi matkami.

Bp Jeż podkreślił w homilii, że dziś wiele osób nie umie i nie chce mówić «tak» wobec życia dziecka poczętego. Wspomniał też o oczekiwaniach związanych z pracami legislacyjnymi nad projektem obywatelskim "Zatrzymaj aborcję", zakazującym aborcji eugenicznej.

- W najbardziej bulwersujących wypowiedziach zwolennicy aborcji mówią, że "chore, nienarodzone dzieci powinny być potraktowane jak nowotwory - wycięte jako wadliwa genetycznie tkanka ze zdrowego organizmu". Porównywanie dziecka w łonie matki do nowotworu jest wstrząsające i świadczy o tym, jak bardzo nisko można upaść w podejściu do wartości, jaką jest ludzkie życie - dodał.

Zdaniem ordynariusza diecezji tarnowskiej, zwolennicy aborcji wprost odbierają człowieczeństwo dzieciom przed narodzeniem i nie jest to przejawem niewiedzy. "Genetyka i zdrowy rozsądek podpowiadają, że jeśli coś ma DNA człowieka, wygląda jak człowiek i rozwija się jak człowiek, to jest człowiekiem. Argument, że jest płodem, brzmi niedorzecznie, ponieważ płód nie jest określeniem gatunku, a stopnia rozwoju, i nie odnosi się do natury człowieka. Równie niedorzecznie brzmi też przekonywanie, że aborcja nie jest zabiciem. Jeśli człowiek żyje, rozwija się, to zabieg czy operacja, która ma sprawić, że przestanie on żyć, nazywa się zabiciem go" - mówił bp Jeż.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego modlono się za dzieci nienarodzone, za ich rodziców, osoby działające na rzecz małżeństwa i rodziny, a zwłaszcza z tuchowskiej poradni rodzinnej, która obchodzi 50-lecie istnienia.

"Życie ludzkie jest «dobrą nowiną», darem i skarbem" - podkreślił w homilii bp Jeż.

W tuchowskim sanktuarium modlitwa w intencji poczętego życia trwa od dawna. Od 13 kwietnia 2010 r. zostało tam wprowadzone specjalne nabożeństwo do św. Gerarda Majelli w intencji matek w stanie błogosławionym i ochrony życia dzieci poczętych.

W czasie tego specjalnego nabożeństwa polecane są Bogu zwłaszcza te kobiety, które przeżywają problemy zdrowotne w okresie ciąży, a także intencje tych małżeństw, które mają trudności w poczęciu dzieci, a pragną wyprosić potomstwo przez orędownictwo św. Gerarda, patrona i opiekuna matek.

Podczas Mszy św. w Tuchowie i w innych kościołach diecezji tarnowskiej wierni przystąpili do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To modlitwa w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Jeż: nasze społeczeństwo przeżywa dramat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.