Bp Kamiński: ojciec powinien być dla dziecka świadkiem Boga i obrońcą wiary

Bp Kamiński: ojciec powinien być dla dziecka świadkiem Boga i obrońcą wiary
(fot. episkopat.pl)
KAI / ms

Ojciec powinien być dla dziecka świadkiem Boga i obrońcą wiary podkreślił bp Romuald Kamiński. W czternastą rocznicę świeceń biskupich ordynariusz warszawsko-praski modlił się w parafii Św. Najświętszego Ciała I Krwi Chrystusa w Legionowie, gdzie przeprowadzał wizytację kanoniczną.

W homilii bp Kamiński zaapelował do małżonków o właściwe odczytanie i realizację swoich zadań rodzicielskich. Przywołując przykłady z Pisma Świętego podkreślił, że wychowanie religijne jest przed wszystkim powinnością ojca. - Bóg stwarzając rodzinę mężczyźnie powierzył obowiązek przewodniczenia tej wspólnocie. Kiedy dziecko przychodziło na świat, to właśnie patriarchowie w specjalnym obrzędzie przedstawiali je Panu. Tak więc, wychowanie religijne to przede wszystkim zdanie ojca, który winien naprowadzać potomstwo na sprawy Boże - mówił biskup warszawsko-praski.

DEON.PL POLECA
Zwrócił jednocześnie uwagę, że skuteczność przykładu i zaangażowania ojca na tej płaszczyźnie sięga ok. 80 proc., podczas gdy praca na tym polu matki jest zdecydowanie mniej owocna. - Nawet jeśli mama wkłada często więcej czasu i wysiłku w wychowanie religijne potomstwa, to jej oddziaływania jest słabsze, ponieważ jej zadania są inne. Nie przez przypadek wzięło się powiedzenie "Defensor Fidei" - "Obrońca Wiary" - powiedział bp Kamiński.

Jako przykład do naśladowania wskazał ojcom "Jezusa Chrystusa - Dobrego Pasterza". - Moc Zbawiciela, który prowadzi owce wynika z głębi Jego autorytety, tego kim On jest od środka. Niech zatem również ojcowie mają w sobie taką moc, by mogli powiedzieć: "Dziecko słucha mojego głosu. Ja znam je. Moja odpowiedzialność i miłość przenika je do tego stopnia, że jestem za nie szczególnie odpowiedzialny i mam pewność, że je dobrze poprowadzą - życzył ojcom bp Kamiński.

Na zakończenie liturgii, jako wyraz wynagrodzenia Bogu za zniewagi i profanację odśpiewano suplikcję "Święty Boże, Święty Mocny…".

Bp Kamiński święcenia biskupie przyjął 23 czerwca 2005 roku, w katedrze Św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był abp Józef Kowalczyk, a współkonsekratorami ordynariusz ełcki bp Jerzy Mazur i biskup-senior diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk. Jako motto swojej posługi bp Kamiński obrał słowa "Sub Tuum praesidium" ("Pod Twoją obronę").

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Kamiński: ojciec powinien być dla dziecka świadkiem Boga i obrońcą wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.