Bp Kamiński: praca nie może stać w centrum naszego życia

Bp Kamiński: praca nie może stać w centrum naszego życia
(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

Praca nie może stać w centrum naszego życia osobistego i społecznego. Ona ma charakter służebny - podkreślił bp Romuald Kamiński.

W przypadające dziś święto Św. Józefa z Nazaretu, Rzemieślnika biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystościom odpustowym w prowadzonej przed ojców orionistów parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie. W czasie liturgii 66 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania.

W homilii bp Kamiński postawił mężczyznom opiekuna Jezusa Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny jako wzór męża i ojca, który z odpowiedzialnością podjął i zrealizował powierzoną mu przez Boga misję. - Współczesny człowiek i kultura w której wzrasta nastawiona jest na sukces, na pokazanie samego siebie. Tymczasem na kartach Ewangelii nie znajdziemy ani jednego słowa, które wypowiedziałby św. Józef. Jego postawa zejścia niejako w cień, uczy nas nie stawiania siebie samych w centrum zainteresowania, ale przede wszystkim troski o tych których Pan nam powierzył, by mogli oni zrealizować swoje powołanie - powiedział biskup warszawsko-praski.

Mówiąc o wartości ludzkiej pracy, zwrócił uwagę na jej charakter służebny. - Praca nie może być celem samym w sobie. Jej zadaniem jest zapewnienie środków niezbędnych do życia i wypełnienia swojego powołania - podkreślił bp Kamiński.

Wspomniał, że obowiązkiem człowieka jest dzielenie się z innymi wypracowanym dobrem. - Celem pracy jest nie tylko zdobycie środków na utrzymanie, ale także służba innym. Nie możemy ofiarowywać innym tylko tego co nam zbywa. Trzeba tak planować swoje wydatki, by znalazło się w nich również miejsce na konkretną pomoc finansową potrzebującym - zwróci uwagę bp Kamiński.

Przestrzegł też przed pracoholizmem. - Dobrze pojęta praca nigdy nie zabierze nam czasu, który powinien być ofiarowany rodzinie. Co z tego, że człowiek zgromadzi dobra materialne jeśli zaniedba wychowanie. Obowiązkiem rodziców jest znalezienie czasu dla dzieci oraz współmałżonka - podkreślił duchowny.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Kamiński: praca nie może stać w centrum naszego życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.