Bp Kiernikowski: zakręcony świat potrzebuje zbawienia
"Dzisiejszy zakręcony świat potrzebuje zbawienia, dostrzeżenia i zrozumienia tego, kim jest Jezus Chrystus" - powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski w Legnicy podczas inauguracji obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i obchodami Roku Miłosierdzia.
- Temat miłosierdzia to jeden z głównych wątków całego objawienia Bożego - podkreślił bp Kiernikowski. "Pojawia się ono nie tylko w czasach Nowego Testamentu, obecne jest także w Starym Przymierzu, do którego odwołuje się Jezus w swoim nauczaniu" - dodał.
Temat miłosierdzia oznacza przejście od kultu ofiarniczego (ofiary i obrzędy składane za popełnione grzechy), do wejścia w relację z Bogiem. "Przez swoją śmierć i zmartwychwstanie Jezus stwarza nowe relacje między ludźmi. Motywem przewodnim nowego przymierza staje się przebaczenie, miłosierdzie" - powiedział biskup legnicki.
Miłosierdzie staje się dominantą całego chrześcijańskiego kultu i życia. Rok miłosierdzia, który został rozpoczęty jest wielką szansą dla wierzących na zrozumienie tego, co znaczy przeżywać miłosierdzie.
- Należy zrobić wszystko, by nie sprowadzić tego wydarzenia jedynie do happeningu. Znaki i gesty, które temu towarzyszą, np. Brama Miłosierdzia, przekroczenie tej Bramy, muszą być przeżyte wewnętrznie, by mogły nadać temu głęboki sens. Chodzi o to, by nie sprowadzić chrześcijaństwa jedynie do religijności, niekoniecznie związanej z wiarą. Aby tak było, konieczna jest katecheza, formacja związana ze zrozumieniem tajemnicy chrztu - zaznaczył Pasterz Kościoła legnickiego.
Podczas konferencji bp Kiernikowski zastanawiał się też "czy dzisiejszy świat jest gotów przyjąć miłosierdzie? Czy Kościół jest przeniknięty miłosierdziem?". - To są pytania otwarte, na które będziemy szukali odpowiedzi. Kto nie pojmie tajemnicy chrztu, nie zrozumie tego, czym jest miłosierdzie - odpowiadał.
Wyraził przy tym nadzieję, że tam, gdzie cokolwiek będzie się dokonywało na polu przeżywania Roku Miłosierdzia, będzie to wprowadzało w tajemnicę przymierza, które Bóg zawarł z człowiekiem w Jezusie Chrystusie.
- Jeśli zaś chodzi o rocznicę chrztu Polski, ważne jest, by nie tylko przypominać wydarzenia sprzed wieków, ale wejść w zrozumienie tajemnicy chrztu świętego. Niestety, wielu ochrzczonych nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest chrzest. To jest bolesna konstatacja - stwierdził hierarcha.
Mówił też o konieczności podjęcia głębszej refleksji na tajemnicą chrztu. "Nie chodzi tylko o znajomość formuły, że w chrzcie zostaje zmazany grzech pierworodny, że zostajemy włączeni do Kościoła, to za mało. Chodzi o to, by całe nasze życie było kształtowane przez logikę chrztu".
Biskup legnicki wyraził nadzieję, że obchody jubileuszu pomogą zrozumieć coś więcej: "Życzę sobie i wszystkim, by to doprowadziło do faktycznego wszczepienia człowieka w Chrystusa. To jest zadanie, które stoi przed nami".
Podczas konferencji rektor legnickiego seminarium duchownego ks. Piotr Kot zaprezentował dwie inicjatywy podjęte przez tę uczelnię, które mają pomóc w zrozumieniu tajemnicy chrztu.
Jedną z inicjatyw są wykłady otwarte, na które zapraszani są bibliści, teologowie, którzy przybliżają tajemnicę chrztu świętego. Natomiast wymiar formacyjny zostanie zrealizowany podczas rekolekcji, które już po raz drugi odbędą się w trakcie Triduum Paschalnego w przyszłym roku.
O inicjatywach duszpasterskich odnoszących się zarówno do jubileuszu chrztu Polski, jak i Roku Miłosierdzia mówił dyrektor wydziału duszpasterskiego ks. Bogusław Wolański. Podkreślił, że w tym czasie ważne będą trzy elementy - słuchanie Słowa Bożego, uczestniczenie w życiu sakramentalnym i świadectwo chrześcijańskiego życia, które wyraża się min. poprzez uczynki miłosierdzia.
Ks. Wolański przypomniał również, że z Rokiem Jubileuszowym związane jest pielgrzymowanie, które ma prowadzić do wewnętrznej przemiany człowieka oraz możliwość uzyskiwania łaski odpustu zupełnego.
Na zakończenie konferencji zaprosił dziennikarzy do korzystania ze specjalnej zakładki na stronie diecezjalnej, w której są najważniejsze informacje o wydarzeniach związanych z obchodami Roku Miłosierdzia.
Skomentuj artykuł