Bp Kiernikowski złożył rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej

Bp Kiernikowski złożył rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej
Bp Zbigniew Kiernikowski. Zdj.: YT.com/Gość Legnicki
6 miesięcy temu
PAP/tkb

Na ręce papieża Franciszka, biskup Zbigniew Kiernikowski złożył swoją rezygnację z posługi biskupiej. Przyczyną jest osiągnięcie 2 lipca 2021 roku wieku emerytalnego.

Ordynariusz legnicki urodził się 2 lipca 1946 roku we wsi Szamarzewo w woj. wielkopolskim, zatem w tym roku osiągnie wiek emerytalny (75 lat - przyp. red.). W specjalnym liście opublikowanym przez diecezję wyraził nadzieję, że w niedługim czasie zostanie ogłoszony nowy ordynariusz, napisał:

"Liczę na to, że jego rychłe przejęcie diecezji ułatwi nam wszystkim wypełnianie kapłańskiej posługi"

Biskup Kiernikowski zwrócił się do duchowieństwa z prośbą o przyjęcie decyzji papieża z otwartością: "Już teraz zawierzam mojego następcę waszym modlitwom i proszę o przyjęcie go w duchu posłuszeństwa wiary, aby z waszą pomocą mógł być dobrym pasterzem Kościoła legnickiego i ciesząc się światłem Ducha Świętego, podjąć wyzwania stojące przed naszą diecezjalną wspólnotą" - napisał.

Zwrócił także uwagę na rozpoczynający się w diecezji "Rok Eucharystii: "W tym czasie, gdy w Kościele szczególnie pochylamy się nad tajemnicą eucharystii, a w naszej diecezji rozpoczynamy "Rok Eucharystii", zachęcam was, drodzy kapłani, do zgłębiania tajemnicy tego sakramentu jedności i takiego sprawowania codziennej eucharystii, by stawała się ona źródłem siły do urzeczywistniania jedności w naszej diecezji zgodnie ze słowami Apostoła Pawła: "abyśmy byli zgodni, i by nie było wśród nas rozłamów; byśmy byli jednego ducha i jednej myśli"" - zaapelował bp legnicki.

Bp Zbigniew Kiernikowski święcenia prezbiteratu przyjął 6 czerwca 1971 r. Po rocznej pracy w parafii w Trzemesznie w archidiecezji gnieźnieńskiej, podjął studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, które ukończył z tytułem doktora nauk biblijnych. W latach 1981-1986 pracował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie wykładał homiletykę i nauki biblijne oraz pełnił funkcję prefekta studiów i wicerektora.

W 1986 r. prymas Polski kard. Józef Glemp skierował go do Rzymu, do Papieskiego Instytutu Polskiego – domu dla polskich księży, odbywających specjalistyczne studia na papieskich uczelniach w Rzymie. Przez rok ks. Zbigniew Kiernikowski pełnił funkcję wicerektora Instytutu, a w latach 1987-2002 był jego rektorem. Jednocześnie wykładał nauki biblijne w Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim i w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza – Angelicum.

W marcu 2001 r. habilitował się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a 12 czerwca 2012 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. W latach 2001-2014 pracował, jako wykładowca nauk biblijnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1967 r. związany z Ruchem Światło-Życie, po wyjeździe do Rzymu (1972) przeżył formację Drogi Neokatechumenalnej.

W Wielki Czwartek, 28 marca 2002 r., papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem siedleckim. Święceń biskupich udzielił mu kard. Angelo Sodano, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w święto Matki Kościoła, 20 maja 2002 r., w rzymskiej Bazylice św. Piotra.

Po dwunastu latach, w Wielką Środę, 16 kwietnia 2014 r., papież Franciszek mianował go biskupem legnickim.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI
24,43 zł
34,90 zł

Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego jest ważne, aby każdy z nas Go poznał, nawiązał z Nim...

Skomentuj artykuł

Bp Kiernikowski złożył rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.