Bp Krzysztof Włodarczyk: jeśli chcemy się spotkać z Chrystusem, powinniśmy uczynić krok w stronę Betlejem

Bp Krzysztof Włodarczyk: jeśli chcemy się spotkać z Chrystusem, powinniśmy uczynić krok w stronę Betlejem
fot. Dobre Media Nowej Ewangelizacji / YouTube.com
KAI / ml

„Jeśli chcemy się spotkać z Chrystusem, powinniśmy uczynić krok w stronę Betlejem” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk w katedrze bydgoskiej z okazji obchodów patronalnego święta Ruchu Światło-Życie.

W świątyni modliły się dzieci, a także młodzież z rodzinami, które tworzą Domowy Kościół. Nawiązując do odczytanej Ewangelii, bp Włodarczyk, podkreślił, że esencją chrześcijańskiego życia jest: słuchać słowa, które mówi do nas Bóg. – Słuchać go codziennie, stale rozważać i wyrażać na nie zgodę – mówił, ostrzegając tych, którzy „pysznie delektują się swoją samowystarczalnością i wielkością”. – Niech staną w prawdzie i odkryją, że wnet zderzą się z granicą zakreślonych możliwości.

Zaraz potem bp Włodarczyk dodał, że Adwent i zbliżające się święta Bożego Narodzenia, mają przypominać człowiekowi o jego miejscu w dziele stworzenia, o tym, kim naprawdę jest. – Jednym z elementów człowieczeństwa jest możliwość spotkania i dialogu. W dzisiejszej Ewangelii Bóg ukazuje nam modelowe spotkanie dwóch kobiet, które zapraszają na nie także Stwórcę. Za kilka dni i my mamy się spotkać z Dzieciątkiem Jezus, dlatego przyjrzyjmy się zachowaniu Maryi i św. Elżbiety – mówił.

Pierwszy element spotkania – według biskupa ordynariusza – zawarty jest w słowach: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry”. – Matka Najświętsza miała wewnętrzną potrzebę spotkania się ze św. Elżbietą. Prawdziwe spotkanie i prawdziwy dialog mogą mieć miejsce jedynie wtedy, gdy człowiek ma pragnienie ich zaistnienia. Popatrzmy chociażby na nasze rodziny, nasze wspólnoty. Gdzie istnieje wola porozumienia, chęć spotkania się, rozmowy, nie ma większych konfliktów. Taki dialog ułatwiony jest przez pragnienie bycia ze sobą – dodał.

Ponadto – jak zauważył bp Włodarczyk – to Maryja podjęła inicjatywę, pokazując w ten sposób, że prawdziwe spotkanie wymaga konkretnych czynów. – Jeśli zatem chcemy się spotkać z Chrystusem, powinniśmy uczynić krok w stronę Betlejem. Może to być oczyszczenie z grzechów, lepsza jakość życia, zadbanie o atmosferę rodzinną we własnym domu, o pojednanie we wspólnotach – powiedział.

Według biskupa, radość ze spotkania to, obok chęci i inicjatywy, trzeci ważny czynnik, kreujący spotkanie i dialog. – Ktoś, kto nie potrafi się cieszyć z obecności drugiego człowieka, nigdy nie podejmie konstruktywnego dialogu, nie wzbudzi zaufania. Dlatego też ważna staje się praca nad swoim wnętrzem. Prawdziwa radość bierze się z pokoju w sercu! – mówił, zwracając uwagę na afirmację rozmówcy. – Nie ma więc prawdziwej rozmowy bez wzajemnej akceptacji, która jest oparta na szacunku i miłości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Krzysztof Włodarczyk: jeśli chcemy się spotkać z Chrystusem, powinniśmy uczynić krok w stronę Betlejem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.