Bydgoszcz: ingres bpa. Krzysztofa Włodarczyka

Bydgoszcz: ingres bpa. Krzysztofa Włodarczyka
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
KAI / tk

W katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odbył się ingres bpa. Krzysztofa Włodarczyka. - W dniu ingresu wydobywam dla siebie oraz dla diecezjan niektóre tylko perły z duchowego dziedzictwa bł. Stefana Wyszyńskiego – mówił bp Włodarczyk.

W uroczystym ingresie uczestniczył przewodniczący liturgii m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz Episkopat Polski z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele, a także miejscowe duchowieństwo i wierni świeccy.

- Pokornie uwzględniam okoliczności, w jakich papież Franciszek mianował mnie biskupem bydgoskim – mówił na wstępie homilii bp Krzysztof Włodarczyk, przywołując beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, Rok Świętego Józefa oraz 100. rocznicę urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Dodał zarazem, że właśnie te wydarzenia wpływają na styl jego posługi biskupiej dla ludu Bożego diecezji bydgoskiej, która ma dopiero siedemnastoletnią tradycję.

Wspomniane postaci – jak podkreślił bp Włodarczyk – zainspirowały go do ułożenia programu posługi, oprócz głównych zadań biskupa, jakimi są głoszenie słowa Bożego, celebrowanie liturgii i prowadzenie ludu Bożego do zbawienia. – Dlatego w dniu ingresu wydobywam dla siebie oraz dla kochanych diecezjan niektóre tylko perły z duchowego dziedzictwa bł. Stefana Wyszyńskiego – mówił.

DEON.PL POLECA

Biskup zwrócił uwagę na pojęcie „wielkości człowieka”, cytując Prymasa Tysiąclecia. – Uznać wartość człowieka – co było jedną z przewodnich myśli całego jego nauczania – znaczy uznać swoją własną wartość i godność, wynikającą z faktu bycia dzieckiem Boga. To rodzi dwie konsekwencje: szacunek dla siebie i dla drugiego człowieka – zarówno w sensie indywidualnym, jak i systemowym – powiedział, dodając, że bł. Stefan kard. Wyszyński nieustannie apelował do sumień Polaków o odradzanie się moralne. – Apelował o odnowę człowieka, by – jak mówił – ten stał się nowy i by wreszcie nastało „nowych ludzi plemię” – dodał.

- Bo jeżeli człowiek się nie odmieni – cytował Prymasa Tysiąclecia – to najbardziej bogate państwo nie ostoi się, będzie rozkradzione i zginie – mówił, przypominając, że podstawą godności ludzkiej jest Bóg i Jego odwieczny zamysł. – Bóg-Stwórca bowiem uczynił człowieka rozumnym i wolnym. Lecz przede wszystkim człowiek powołany jest jako syn do samej wspólnoty z Bogiem i do udziału w Jego szczęściu. I dlatego mogę zwracać się do was, kochani diecezjanie, w ten sposób: pozdrawiam was moje umiłowane dzieci Boże! – powiedział bp Włodarczyk.

Na zakończenie liturgii bp Krzysztof Włodarczyk zawierzył swoją pasterską posługę Matce Bożej Pięknej Miłości i bł. biskupowi Michałowi Kozalowi - patronom diecezji bydgoskiej.

Po przyjęciu Bożego błogosławieństwa szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy minister Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list gratulacyjny od głowy państwa.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Bydgoszcz: ingres bpa. Krzysztofa Włodarczyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.