Bp Lechowicz: Ochrońmy wolność, bezpieczeństwo i pokój dla naszej ojczyzny
Dotrzymajmy wierności wartościom, które trzymały przy życiu powstańców. Ochrońmy wolność, bezpieczeństwo i pokój dla naszej ojczyzny - zaapelował biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz na placu Krasińskich w przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W intencji ojczyzny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy odbyła się w środę na stołecznym placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego uroczysta eucharystia. Liturgii przewodniczył ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Koncelebrował ją prymas Polski abp Wojciech Polak, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha oraz kilkudziesięciu kapłanów.
W homilii bp Lechowicz zwrócił uwagę, że powstańcy warszawscy, patrząc codziennie "na śmierć, ruiny i pożogę", siłę do walki z najeźdźcą i nadzieję na zwycięstwo czerpali z wiary w Boga. Znajdując się - jak mówił - "w sytuacji zdawałoby się beznadziejnej (...) nie utracili ufności w Bożą Opatrzność".
Podkreśliła, że powstańcy "marzyli o nowym i pięknym życiu". - Stanęliśmy w obronie cywilizacji chrześcijańskiej (...) przeciw barbarzyństwu, zdziczeniu i przemocy, przeciw sprowadzaniu jednostki ludzkiej do roli mechanicznej cząstki zmaterializowanej gromady. (…) Nie wystarczy, aby kraj nad Wisłą położony, przybrany w polskie sztandary nazywał się Polską. On musi być istotnie Polską pracującą i rozwijającą się w duchu najlepszych polskich tradycji, w oparciu o polskie zasady cywilizacyjne - mówił bp polowy WP, cytując "Kurier Stołeczny" z 1 września 1944 r.
Bp Lechowicz zaapelował, aby dotrzymać wierności wartościom, które trzymały przy życiu powstańców warszawskich i "nie pozwalały im godzić się z bezprawiem, deptaniem ludzkiej godności i niewolą". "Obyśmy ochronili to, co najważniejsze dla naszej ojczyzny i przyszłych pokoleń – wolność, bezpieczeństwo i pokój" - powiedział.
W mszy św. wzięli udział uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele władz na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatorem służb specjalnych Tomaszem Siemoniakiem, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz przedstawicielami organizacji kombatanckich.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł