Bp Libera: niech dziennikarstwo pokoju zastąpi fake newsy

Bp Libera: niech dziennikarstwo pokoju zastąpi fake newsy
(fot. jarek mokrzanowski / youtube)
KAI / kw

40 osób wzięło udział w jubileuszowym X Dziennikarskim Podwieczorku u Biskupa, czyli dorocznym spotkaniu bp. Piotra Libery ze środowiskiem dziennikarskim. - Niech fake newsy zastąpi dziennikarstwo pokoju - zwrócił się do ludzi mediów.

9 października gościem spotkania w Opactwie Pobenedyktyńskim był ks. prał. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka, były wieloletni redaktor naczelny Gościa Niedzielnego.

DEON.PL POLECA

Bp Piotr Libera na wstępie spotkania odwołał się do Orędzia Papieża Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pt. "‹Prawda was wyzwoli› (J 8,32). Fake news a dziennikarstwo pokoju". Podkreślił, że według papieża fake news oparty jest na nieistniejących lub zniekształconych danych, które zmierzają do oszukania, a nawet manipulowania czytelnikiem. Dlatego fake news może wydawać się prawdopodobny.

Za papieżem zacytował również Fiodora Dostojewskiego, który w "Braciach Karamazow" napisał, że "kto łże przed samym sobą i słucha własnych łgarstw, doprowadza się do tego, że już żadnej prawdy ni w sobie, ni wokół siebie nie znajduje i traci w końcu szacunek do samego siebie (…)". Odpowiedzią na fake newsy jest "dziennikarstwo pokoju", oparte na wezwaniu św. Franciszku z Asyżu, aby Bóg uczynił ludzi "narzędziami swego pokoju".

Biskup płocki odniósł się także do 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku, w dniach 25-26 września oraz przypomniał o zbliżającej się 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

Podczas spotkania z przedstawicielami mediów Elżbieta Grzybowska, rzecznik Kurii Diecezjalnej Płockiej przypomniała, że w minionych latach biskup płocki gościł na dziennikarskich spotkaniach wybitnych dziennikarzy, teologów i specjalistów PR.

Byli to: ks. prof. Ireneusz Mroczkowski (UKSW Warszawa, WSD Płock), dr hab. Monika Przybysz (UKSW), ks. prof. Henryk Seweryniak (UKSW WSD Płock), rzecznicy Episkopatu - ks. dr hab. Józef Kloch i ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Ewa Czaczkowska (znana publicystka katolicka, autorka książek z historii Kościoła), Marzena Nykiel (redaktor naczelna portalu wPolityce.pl); ks. Dariusz Majewski (Archiwum Diecezjalne w Płocku), Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej).  

 

Z uczestnikami podwieczorku swoimi uwagami o mediach podzielił się ks. prał. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka, były wieloletni redaktor Gościa Niedzielnego. Punktem wyjścia był cytat z "Ćwiczeń duchowych" św. Ignacego Loyoli: "Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił swoją duszę". Stwierdził, że wprawdzie media od wielu lat intensywnie się rozwijają, jednak "więcej jest z tego szkody niż pożytku". Zapomina się w nich bowiem o tym podstawowym celu - o zbawieniu człowieka. 

- Ważne, żebyśmy wiedzieli, czemu nasza praca ma służyć. Za mało mówi się o tym, że nasze działania mają zmierzać do zbawienia duszy. To, co obecnie dzieje się w ogólnodostępnych mediach, w internecie, tak naprawdę nie służy człowiekowi. Tak jest na przykład z dostępem do treści nieprzyzwoitych. Poza tym w świecie, w którym wszystko jest filmowane, można nie wiedzieć, jak się naprawdę rzecz miała - wskazał gość podwieczorku.

Uważał też, że "cała ludzkość nie ma prawda do całej wiedzy", a posiadanie wiedzy o jakichś faktach nie jest jednoznaczne z tym, że przekaże się innym całą prawdę. Ubolewał, że "internet zabija dziennikarstwo, polegające na zdobywaniu informacji". Ponadto język, jakim posługują się media "bywa hermetyczny lub niezrozumiały", na przykład, gdy jakieś słowo ma wiele znaczeń.

- Fake news, to określenie kłamstwa. Używanie pewnych słów kształtuje nas, tak jest na przykład, gdy związek dwóch mężczyzn określany jest mianem "małżeństwa" , albo gdy mówi się o "niepłodności społecznej par homoseksualnych". W pracy medialnej trzeba pamiętać o podstawowym celu stworzenia człowieka przez Boga, a potem dać temu właściwe słowo" - zaakcentował dziennikarz.     

Z kolei ks. kan. dr Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej przypomniał, że tego dnia miał zostać ogłoszony wyrok w sprawie Asii Bibi z Pakistanu, która jest więziona od wielu lat za to, że nie chce wyrzec się swojej chrześcijańskiej wiary. Wyrok ten nie został jednak upubliczniony. Ks. Kamiński zaznaczył, że bp Piotr Libera kilkakrotnie apelował do ambasady Republiki Pakistanu wraz z katechetami, księżmi, rodzinami z diecezji, o uwolnienie tej niewinnej kobiety.  

Ponadto zapowiedział zakończenie Roku św. Stanisława Kostki w diecezji 25 listopada w Rypinie i zaznaczył, że na Synod o młodych w Rzymie trafiło przesłanie II Synodu Młodych diecezji płockiej, który odbył się u schyłku wakacji. Ten dokument jest "głosem diecezjalnej młodzieży" w międzynarodowej debacie o młodych.

Na zakończenie spotkania wykonane zostało wspólne zdjęcie. Był też jubileuszowy tort, którym częstował bp Piotr Libera.

Dziennikarski Podwieczorek u Biskupa organizowany jest w Płocku każdego roku jesienią z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Jego gospodarzem jest bp Piotr Libera, a uczestnikami dziennikarze mediów świeckich i katolickich z terenu diecezji płockiej. W tym roku wzięło w nim udział około 40 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Libera: niech dziennikarstwo pokoju zastąpi fake newsy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.