Bp Libera: "Niech Maryja przemienia parafie"

Bp Libera: "Niech Maryja przemienia parafie"
(fot. Presentime / Wikimedia Commons)
KAI / pk

Niech Maryja pomaga czynić parafię "rodzinną i gościnną" - napisał bp Piotr Libera w słowie do kapłanów, w związku ze zbliżającym się nawiedzeniem parafii diecezji płockiej przez Maryję w Obrazie Jasnogórskim. Rozpocznie się ona w czerwcu w Pułtusku pod hasłem "Z Maryją ewangelizujemy Kościół Płocki".

Na wstępie bp Libera przypomina, że idea Nawiedzenia ma związek z uwięzieniem w Komańczy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i jego Jasnogórskich Ślubów Narodu. Prymas Tysiąclecia prosił, aby 26 sierpnia 1956 r. podczas uroczystości jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski, biskupi wnieśli Cudowny Obraz Matki Bożej na Szczyt Jasnogórski. Odpowiedzią wiernych było wołanie, aby Maryja ich nie opuściła. Gdy 2 listopada 1956 r., po powrocie z więzienia, prymas przybył na Jasną Górę, zapoznano go wtedy z ideą Nawiedzenia, zrodzoną z tego wołania ludu Bożego.

W rezultacie 11 kwietnia 1957 r. na Jasnej Górze Konferencja Plenarna Episkopatu Polski uchwaliła przeprowadzenie dzieła Nawiedzenia - peregrynacji we wszystkich polskich parafiach - przypomniał bp Libera. Kopię Cudownego Obrazu 6 maja 1957 r. w Rzymie pobłogosławił Sługa Boży papież Pius XII. Wędrował on po Polsce jako widomy znak łączności ze Stolicą Świętą. Gdy władze komunistyczne Obraz "aresztowały", przez Polskę wędrowały w tych latach tylko puste ramy, Ewangeliarz i świeca, symbolizujące Nawiedzenie Maryi.

Gdy zbliżało się Nawiedzenie diecezji sandomierskiej, ksiądz Wójcik z tej diecezji potajemnie wykradł Obraz - 13 czerwca 1972 r. Cudowny Wizerunek został wywieziony do Radomia. Od tego czasu peregrynacja kontynuowana była już bez przeszkód, także w diecezji płockiej, w dniach 30 listopada 1975 r. - 7 listopada 1976 r.

Biskup płocki przypomina również, że 3 maja 1985 r. rozpoczęło się w Polsce obecne, Drugie Nawiedzenie. Św. Jan Paweł II w specjalnym telegramie na tę okoliczność napisał m.in. że "Nawiedzenie to ma być czasem refleksji i duchowej odnowy" - Te słowa Świętego Papieża stają się teraz naszym testamentem i zobowiązaniem - podkreśla hierarcha.

- Po doświadczeniach diecezji, które poprzedziły nas w przeżyciu Drugiego Nawiedzenia, odbywającego się w wolnej już Ojczyźnie, widać jasno, że udaje się ono tam, gdzie przede wszystkim kapłani czystym sercem oddają się Maryi, gdzie szczerze i serdecznie zapraszają Ją do swoich wspólnot parafialnych, gdzie dobrze przygotowują Jej Nawiedzenie. Tam, gdzie tak się dzieje owoce peregrynacji znowu są wspaniałe - stwierdza bp Libera.

Zwraca się również do księży, aby Maryja pomagała czynić parafię "rodzinną i gościnną", przekształcała ją w prawdziwą wspólnotę w drodze, której członkowie są dumni ze swej wiary i cieszą się, że mogą być świadkami Jezusa Chrystusa "pośród sekularyzującego się świata". W tym właśnie duchu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w świątyniach odprawiana jest "Nowenna przed Peregrynacją Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej" i trwa modlitwa o godne przeżycie Nawiedzenia.

- Zapraszajmy Bożą Rodzicielkę otwartym sercem, z wiarą, nadzieją i  miłością, które Ona tyle razy wzbudzała w Kościele przez swoje matczyne objawienia. Nie zapominajmy przy tym, ile my sami w swoim powołaniu, a także cała nasza Mazowiecka Diecezja w swojej historii Jej zawdzięcza. Maryja przybywa do nas, gdy upamiętniamy 1050-lecie Chrztu Polski; gdy świętujemy 940-lecie naszej Diecezji; gdy w Jej matczyne dłonie składamy owoce Synodu Diecezjalnego i z Nią zaczynamy wdrażać go w życie - podkreśla bp Libera.

Zwraca się także do księży, aby organizowali tematyczne rekolekcje i misje, modlitwę Kół Różańcowych, inicjowali Dni Spowiedzi, połączone z nabożeństwami pokutnymi.

Nawiedzenie parafii diecezji płockiej przez Maryję w Obrazie Jasnogórskim odbędzie się pod hasłem "Z Maryją ewangelizujemy Kościół Płocki". Rozpocznie się ono 20 czerwca 2015 r. bazylice w Pułtusku, a zakończy 11 czerwca 2016 r. w katedrze w Płocku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Libera: "Niech Maryja przemienia parafie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.