Bp Markowski: zmarły mufti Nedal Abu Tabaq był człowiekiem o wielkim sercu

Bp Markowski: zmarły mufti Nedal Abu Tabaq był człowiekiem o wielkim sercu
(fot. youtube.com)
4 miesiące temu
PAP / jb

Był człowiekiem o wielkim sercu, tolerancyjnym i szanującym każdego rozmówcę, okazując życzliwość mimo różnicy poglądów i wyznania – napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Rafał Markowski w kondolencjach po śmierci Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP.

 

W związku ze śmiercią muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP Nedala Abu Tabaqa przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Rafał Markowski wystosował kondolencje do wspólnoty muzułmańskiej w Polsce, przekazane PAP we wtorek przez biuro prasowe Episkopatu.

Bp Markowski wspomina w nich zeszłoroczną celebrację nabożeństwa międzyreligijnego z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, podkreślając, iż "Nedal Abu Tabaq znany był ze swojej otwartości na dialog międzyreligijny". Angażował się m.in. w organizację obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim, Namiotów Abrahama oraz uczestniczył w wielu sympozjach i konferencjach poświęconych dialogowi" - zwrócił uwagę hierarcha.

"Wiem, że dzięki swojej charyzmie był w polskim środowisku muzułmańskim uznawany przez wielu za przewodnika w wierze i duchowego nauczyciela. Również wielu katolikom, którzy mieli okazję spotkania i rozmowy z nim, udzielał się entuzjazm jego wiary" – napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego.

Bp Markowski zapewnił o swojej modlitwie za zmarłego muftiego. "Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia" – czytamy w kondolencjach.

Nedal Abu Tabaq urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej w rodzinie palestyńskiej. W 1988 r. przyjechał do Polski. Skończył Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów. Muftim Ligi Muzułmańskiej RP był od 2008 roku. W 2016 r. został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, którego zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat kultury i cywilizacji islamu oraz współpraca z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi w kierunku budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii w Polsce.

Był zakażony koronawirusem. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Muzułmańskim przy ul. Tatarskiej 8 w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Krzysztof Porosło
23,03 zł
32,90 zł

Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które...

Skomentuj artykuł

Bp Markowski: zmarły mufti Nedal Abu Tabaq był człowiekiem o wielkim sercu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.