Bp Muskus o zmarłym muftim Ligi Muzułmańskiej: ufam, że spotka się z Tym, Którego umiłował

Bp Muskus o zmarłym muftim Ligi Muzułmańskiej: ufam, że spotka się z Tym, Którego umiłował
(fot. Karol Wilczyński)
KAI / jb

"Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością mówił o Polsce. Świadczył o Bogu, Który kocha nas wszystkich. Ta miłość, jak mówił, jest fundamentem naszego wzajemnego szacunku" - mówi krakowski biskup.

Nedal Abu Tabaq był człowiekiem dialogu, w który angażował się całym sobą – napisał bp Damian Muskus OFM o zmarłym w niedzielę muftim Ligi Muzułmańskiej RP. Krakowski biskup pomocniczy wspomina ich spotkanie w Centrum Muzułmańskim w Krakowie, w czasie obchodów Dnia Islamu.

„Potrafił zjednywać sobie ludzi i to od pierwszego kontaktu. Tak było również w moim przypadku” – pisze bp Muskus.

„Zapamiętałem go jako człowieka serdecznego, otwartego, z dużym dystansem do siebie. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością mówił o Polsce, która dała mu wykształcenie, pracę i przede wszystkim szczęśliwą rodzinę. Świadczył o Bogu, Który kocha nas wszystkich. Ta miłość, jak mówił, jest fundamentem naszego wzajemnego szacunku, na którym powinniśmy budować relacje między przedstawicielami różnych religii” – podkreślił.

DEON.PL POLECA

Krakowski biskup pomocniczy podziękował za „świadectwo braterstwa i postawę dialogu” muftiego. „Oby wydawały obfite owoce” – dodał.

„Ufam, że spotka się z Tym, Którego umiłował i Któremu służył, budując pokój i solidarność między społecznościami chrześcijan, muzułmanów i żydów. Wiem, że miał wśród nich wielu przyjaciół, którzy go teraz opłakują” – napisał hierarcha i złożył wyrazy współczucia najbliższym muftiego oraz całej społeczności muzułmańskiej.

Nedal Abu Tabaq urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej. Z pochodzenia jest Palestyńczykiem. Do Polski, gdzie podjął studia na Akademii Medycznej w Lublinie, przybył w 1988 r.

Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów – organu wyodrębnionego w jej ramach. Muftim Ligi Muzułmańskiej RP był od 2008 roku.

W 2016 r. został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, którego zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat kultury i cywilizacji islamu oraz współpraca z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi w kierunku budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii w Polsce.

Nedal Abu Tabaq aktywnie uczestniczył w dialogu międzykulturowym i międzyreligijnym poprzez wykłady i szkolenia, artykuły prasowe i publikacje, wywiady i komentarze, udział w programach telewizyjnych oraz ważnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych.

Zmarł 29 listopada po kilku tygodniach walki z COVID-19. Osierocił czwórkę dzieci i wielu przyjaciół wśród wyznawców islamu, chrześcijaństwa oraz judaizmu.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Krzysztof Porosło

Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus o zmarłym muftim Ligi Muzułmańskiej: ufam, że spotka się z Tym, Którego umiłował
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.