Bp Milewski: nie zwrócimy młodych ku Kościołowi, jeśli nie odzyska on wiarygodności

Bp Milewski: nie zwrócimy młodych ku Kościołowi, jeśli nie odzyska on wiarygodności
(fot. youtube.com)
siodma9.pl / jb

"Sytuacja jest bardzo trudna. Mam wrażenie, że niestety część młodych straciliśmy bezpowrotnie" - przyznał w wywiadzie.

>> TUTAJ posłuchaj całego wywiadu

Jak mówi w wywiadzie dla "siódma9", "sytuacja jest bardzo poważna i złożona". "Po rozmowach z księżmi, okazuje się, że na Mazowszu Północnym do kościołów nie wróciło około 30% wiernych, mówimy o dorosłych. A w ogóle od marca w kościołach w zasadzie nie ma dzieci i młodzieży. To jest pytanie, co się wydarzy w ciągu najbliższych tygodni. Moim zdaniem ta sytuacja niewiele się poprawi" - podkreślał.

Pewnej nadziei bp Milewski upatruje we wrześniu i w powrocie dzieci i młodzieży do szkoły, ponieważ jest to szansa na powrót do tradycyjnego duszpasterstwa parafialnego. Podkreśla, że księża próbują docierać na różne sposoby do osób młodych. "Nie pozyskamy ich niezależnie od metod i technik, jeśli Kościół w Polsce nie odzyska wiarygodności, a księża - utraconego autorytetu" - mówił wprost.

DEON.PL POLECA

Zwrócił uwagę na to, że Kościół w Polsce potrzebuje przed wszystkim nawrócenia i odnowienia w kluczu Ewangelii.

Zapytany o to, czemu hierarchowie tak rzadko udzielają głosu publicznie, odpowiada, że trudno mówić mu za innych, ale on sam stara się rozmawiać z mediami, jeśli tylko ma taką możliwość i ma coś do powiedzenia na dany temat. "Ja nie będę mydlił oczu, ale myślę, że ten wskaźnik odmów pewnie jest jednak duży i za mało jest głosu księży i biskupów na forum publicznym" - dodawał. Zdaje sobie sprawę z tego, że reakcje Kościoła na bieżące problemy są zbyt wolne, "niezałatwianie spraw albo odkładanie ich jest bardzo szkodliwe dla dobra Kościoła".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: nie zwrócimy młodych ku Kościołowi, jeśli nie odzyska on wiarygodności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.