Bp Milewski: stajemy się świętymi "poświęcając się" Bogu

Bp Milewski: stajemy się świętymi "poświęcając się" Bogu
(fot. diecezja płocka / diecezjaplocka.pl)
KAI / ms
Stajemy się świętymi, kiedy "poświęcamy" się Bogu, oddajemy Mu samych siebie - powiedział bp Mirosław Milewski 15 grudnia wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, na zakończenie oktawy ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Symboliczna ósemka

Bp Mirosław Milewski w przasnyskim sanktuarium odniósł się do symboliki liczby osiem. - Oktawa przypomina nam, że nasze życie nie zamyka się jedynie tutaj na ziemi, ale przeznaczeni jesteśmy do wieczności, do życia, które nie będzie miało końca, w którym doświadczać będziemy ogromnej miłości Boga. Mamy więc sobie przypomnieć, że jesteśmy przeznaczeni do świętości - zaakcentował kaznodzieja.

Zauważył, że zapewne większość obecnych w kościele, gdyby ktoś nazwał ich świętymi, zaczęłaby się bronić, że tak nie jest, wzbraniałoby się przed tym określeniem, ale przecież pierwsi chrześcijanie tak właśnie sami siebie nazywali - mówili o sobie, że są święci, a przecież nie byli idealni i bezgrzeszni.

- Nikt z nas ani nie jest doskonały, ani nigdy nie będzie. Nie stajemy się świętymi naszymi wysiłkami, by żyć idealnie, bo to niemożliwe. Stajemy się świętymi, kiedy "poświęcamy" się Bogu, oddajemy Mu samych siebie - podkreślił bp Milewski.

Dodał, że nawet Maryja nie stała się "świętą samą z siebie". Jest święta świętością Boga, który ze swojej łaski osłonił Ją przed grzechem pierworodnym, by mogła być Bramą Niebios, przez którą wszedł na ziemię Syn Boży. Największą zasługą Maryi było Jej oddanie, poświęcenie samej siebie Bogu, by mógł działać w Jej życiu tak, jak zechce.

Trwanie w łasce uświęcającej

Biskup pomocniczy diecezji płockiej przypomniał, że przed świętami Bożego Narodzenia wiele osób korzysta z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem przeżyć świąteczne dni. Zwrócił się do wiernych, aby starali się być "pełni łaski uświęcającej" nie tylko w czasie świąt, ale zawsze. To jest znak codziennej świętości: "trwanie w łasce uświęcającej nie tylko od święta, ale także w najzwyklejsze dni życia".

Poprosił wiernych, aby kończąc oktawę uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny spojrzeć poza doczesność. - Życie wieczne zaczyna się tutaj, na ziemi. Świętość zaczyna się tutaj, na ziemi. Uczmy się od Maryi poświęcenia samych siebie Bogu, ufności do Niego, pozwólmy by On napełniał nas swoją łaską. Niech Maryja Niepokalana Przewodniczka prowadzi nas na drogach życia ku świętości - życzył uczestnikom Eucharystii.

Podczas Eucharystii modlono się także nieszporami. Po niej odbyła się procesja eucharystyczna.

W uroczystości ku czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Przasnyszu licznie uczestniczyli parafianie i mieszkańcy Przasnysza, ojcowie pasjoniści i siostry zakonne. Gospodarzem spotkania był. o. Wiesław Wiśniewski CP, przeor klasztoru i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu.

W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, którym opiekują się ojcowie pasjoniści, od ponad 400 lat czci się Matkę Bożą, są tam też uroczyście odprawiane nieszpory w oktawie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Słynący łaskami obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w 1605 r. ufundował Paweł Kostka, rodzony brat św. Stanisława Kostki. Jest on kopią obrazu Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) - obrazu z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej. W 1977 r. przasnyski obraz koronował ówczesny biskup płocki Bogdan Sikorski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: stajemy się świętymi "poświęcając się" Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.