Bp Milewski: Kościół nie chce w swoich szeregach tych, którzy dopuszczają się jakichkolwiek nadużyć

Bp Milewski: Kościół nie chce w swoich szeregach tych, którzy dopuszczają się jakichkolwiek nadużyć
(fot. diecezja płocka / diecezjaplocka.pl)
3 miesiące temu
KAI / kk

O tym, że czyste sumienie, to najlepszy program na życie i że tylko ono pozwala trwać w Chrystusie, mówił dziś biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski do trzech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Udzielił im święceń diakonatu w bazylice katedralnej.

- Być może w ostatnich tygodniach niektórych z was naszło zniechęcenie, strach, wątpliwości lub smutek z powodu ujawniających się grzechów i nawet przestępstw kapłanów oraz zaniedbań Kościoła. Choć idziecie służyć w trudnych czasach: nie martwcie się. Kościół wchodzi na drogę głębokiego oczyszczenia. To jedyna droga, by słowa Chrystusa w naszych ustach brzmiały naprawdę wiarygodnie, by znamię Chrystusa jeszcze mocniej jaśniało na obliczu Kościoła - powiedział bp Milewski do alumnów.

Podkreślił, że Kościół nie chce w swoich szeregach tych, którzy dopuszczają się jakichkolwiek nadużyć, nie stają po stronie pokrzywdzonych, bo "nie ma żadnej tolerancji dla krzywdy wyrządzonej osobie nieletniej przez kogokolwiek".

Biskup poprosił też kandydatów na diakonów, aby ich życie było święte oraz by byli zawsze wierni Chrystusowi i Kościołowi, a "świadectwo czystego sumienia pomagało mocno i niezachwianie trwać w Chrystusie. Czyste sumienie, które pozwala niezachwianie trwać w Chrystusie, to "najlepszy program na życie".

Natomiast wszystkich obecnych w katedrze biskup pomocniczy diecezji płockiej poprosił o modlitwę, przez którą wierni świeccy "wychowują" swoich kapłanów, pomagają Duchowi Świętemu "szlifować" ich świętość.

Kandydatów do święceń przedstawił ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Po odpowiedzi kandydatów do diakonatu: "Przyrzekam" i "Chcę z Bożą pomocą" zaśpiewano litanię do Wszystkich Świętych. Odbyło się nałożenie rąk przez biskupa i modlitwa święceń. Następnie klerycy podali nowo wyświęconym stuły i dalmatyki - liturgiczny strój diakona.

Na diakonów zostali wyświęceni: Piotr Adamiak z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szyszkach, Dariusz Kozłowski z parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Dzierżeninie, Krzysztof Węglicki z parafii pw. św. Jana Nepomucena w Duczyminie.

Nowi diakoni Kościoła płockiego będą mogli m.in. czytać podczas Mszy św. Ewangelię, głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić śluby, udzielać Komunii św., nosić wiatyk chorym, przewodniczyć obrzędowi pogrzebu, spełniać dzieła miłosierdzia. W czasie obrzędu święceń diakonatu złożyli też przyrzeczenia codziennego odmawiania brewiarza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: Kościół nie chce w swoich szeregach tych, którzy dopuszczają się jakichkolwiek nadużyć
Komentarze (2)
PW
Paweł Wittek
28 maja 2019, 08:10
to proszę wyjaśnić sprawę biskupów : peca, głudzia,michalika i innych umoczonych w praceder ukrywania przestępców i nie siać zgorszenia
KN
Krzysiek Niepiekło
27 maja 2019, 14:02
""""Podkreślił, że Kościół nie chce w swoich szeregach tych, którzy dopuszczają się jakichkolwiek nadużyć,"""" No to tak, jak faryzeusze. Też z grzesznikami nie chcieli mieć nic wspólnego. Druga sprawa wynikająca z tego tekstu, to mniemanie że Kościół to "My" Tyle, że jeszcze trochę i z "Wami" prawdziwy Kościół nie będzie chciał mieć nic wspólnego i nie dlatego, że jesteście grzesznikami, ale dlatego, że uważacie się za "lepszych" i upoważnionych do władania. Ludzie przejrzą na oczy i odwrócą się od atrapy Boga.

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: Kościół nie chce w swoich szeregach tych, którzy dopuszczają się jakichkolwiek nadużyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.