Bp Muskus: nie możemy być głusi na wołanie pokrzywdzonych

Bp Muskus: nie możemy być głusi na wołanie pokrzywdzonych
(fot. youtube.com)
1 rok temu
KAI / sz

Uczeń Mistrza z Nazaretu nie może być głuchy na wołanie pokrzywdzonych, także tych, a może zwłaszcza tych, którzy krzywdy doznali od ludzi Kościoła – mówił bp Damian Muskus OFM, który udzielił święceń kapłańskich i diakonatu sześciu braciom kapucynom. Hierarcha podkreślał, że Jezus stoi po stronie „tych, którzy płaczą”.

W krakowskim klasztorze braci kapucynów święcenia prezbiteratu przyjęli br. Grzegorz Skrzela i br. Rafał Ciurej. Nowymi diakonami zostali: br. Maciej Podolec, br. Miłosz Dawid, br. Piotr Podoba i br. Michał Stec.

W homilii bp Muskus przypomniał o tym, że bracia przyjmują święcenia w czasie, gdy „doświadczeni wieloma tygodniami społecznej kwarantanny, uniemożliwiającej normalne życie Kościoła, wychylamy się ku przyszłości”. Zaznaczył, że ta przyszłość jest nieznana, ale już dziś wiadomo, że powrót do „normalności” może być trudny, ja nawet niemożliwy.

- W tych czasach, naznaczonych bólem i lękiem, ale także żywą nadzieją na odrodzenie, macie być świadkami tego, co nowe. Nie tylko świadkami – macie być współpracownikami Jezusa w powstawaniu tego, co nowe: w Kościele, w waszych wspólnotach, między ludźmi, do których zostaniecie posłani – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Przywołując postać św. Franciszka z Asyżu, wskazał franciszkański klucz do odbudowy Kościoła. Jest nim „umiłowanie Ewangelii, miłość wszelkiego stworzenia, zakochanie w Pani Biedzie, wyciągnięta dłoń w geście pokoju do ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, wyznania, pozycji społecznej”.

- Mimo nakazanego społecznego dystansu, ludzie potrzebują bliskości Kościoła, waszej bliskości. Nie łamiąc słusznie nałożonych ograniczeń, musicie w tych niecodziennych warunkach umieć tworzyć klimat wzajemnej bliskości – zaznaczył bp Muskus.

Biskup przypomniał ponadto, że uczniowie Jezusa nie mogą być głusi na „wołanie pokrzywdzonych, także tych, a może zwłaszcza tych, którzy krzywdy doznali od ludzi Kościoła”, bo Jezus „stoi po stronie tych, którzy płaczą”. - Owszem, okazuje miłosierdzie także krzywdzicielom, pod warunkiem, że ci uznają swoją winę i wyrażą gotowość poniesienia konsekwencji za popełnione zło - przyznał.

- Stawajcie po stronie słabszych, płaczcie z płaczącymi, bądźcie z ubogimi, solidarnie wspierajcie skrzywdzonych, bądźcie miłosierni dla powstających z upadków, ochoczo idźcie do pogubionych owiec, które nie są świadome swego zagubienia – zachęcał nowych diakonów i kapłanów.

Ze względu na pandemię uroczystość przeżywana była jedynie w gronie zakonników, ale była też transmitowana na YouTube.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
21,54 zł
35,90 zł
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: nie możemy być głusi na wołanie pokrzywdzonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.