Bp Muskus: rodziny, które budują swoją miłość na Ewangelii i nią żyją, bywają bezlitośnie wyszydzane

Bp Muskus: rodziny, które budują swoją miłość na Ewangelii i nią żyją, bywają bezlitośnie wyszydzane
(fot. śdm kraków 2018 / youtube)
KAi / pch

To wy świadczycie, że miłość, wierność i uczciwość małżeńska, wsparte duchem przebaczenia i ofiarnym życiem, przynoszą prawdziwe szczęście - mówił bp Damian Muskus OFM do członków Domowego Kościoła Archidiecezji Krakowskiej. Uczestniczą oni w rekolekcjach oazy rodzin, a dziś zgromadzili się na Mszy św. w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich.

W homilii skierowanej do uczestników rekolekcji bp Muskus przypomniał, że kaplica w Domu Arcybiskupów Krakowskich przeniknięta jest obecnością papieża nazywanego dziś patronem rodzin - św. Jana Pawła II. "Tu rodziła się i dojrzewała na klęczkach jego chrześcijańska myśl o małżeństwie i rodzinie" - przypomniał hierarcha i dodał, że te krakowskie doświadczenia obficie zaowocowały, przynosząc Kościołowi powszechnemu bogactwo nauczania i papieskich dokumentów poświęconych rodzinie.

"Ojciec Święty miał świadomość, że zamęt i kryzys społeczny i kulturowy najmocniej uderzają w rodzinę. Rodziny, które budują swoją miłość na Ewangelii i nią żyją, bywają bezlitośnie wyszydzane. Prawdą jest jednak i to, że rodziny mają największy potencjał, by dać temu odpór, by - według słów Jana Pawła II - na kryzys cywilizacji odpowiedzieć cywilizacją miłości" - stwierdził bp Muskus.

Dodał, że światu potrzebne jest dzisiaj świadectwo miłości rodzin. "Rodziny miłością silne nie muszą nikomu nic udowadniać, ale dla zbłąkanych ludzi są znakiem nadziei, że Bóg nie przestaje dawać kolejnych szans tym, którzy od Niego odchodzą; tym, którzy są niewierni i słabi; tym, którzy się pogubili" - przekonywał.

DEON.PL POLECA

Według kaznodziei, rodziny Domowego Kościoła są powołane do tego, by ewangelizować świadectwem swojej miłości i pokazywać, że miłość, wierność i uczciwość małżeńska, wsparte duchem przebaczenia i ofiarnym życiem, przynoszą prawdziwe szczęście.

Jak zauważył, chrześcijańskie małżeństwa i rodziny są żywym dowodem na to, że źródłem trwałej miłości nie jest wolność indywidualna, pojmowana jako realizacja własnego prawa do szczęścia, ale - gotowość do bycia darem dla drugiego. "Pokazujecie też, że małżeństwo, do którego zapraszany jest Chrystus, to fascynująca droga" - podkreślił.

W archidiecezji krakowskiej trwają obchody 50-lecia istnienia Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, połączone z jubileuszem półwiecza encykliki Pawła VI "Humanae vitae". W ich ramach odbędzie się m.in. Piknik Rodzinny przed Oknem Papieskim i XXVI Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszystkie inicjatywy odbywają się pod hasłem: "Małżeństwo - projekt na całe życie".

Encyklika Pawła VI "Humanae vitae" - o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego - ukazała się w lipcu 1968 r. Przygotowując dokument, papież konsultował się m.in. z grupą polskich teologów, wśród których był krakowski biskup Karol Wojtyła, autor "Miłości i odpowiedzialności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: rodziny, które budują swoją miłość na Ewangelii i nią żyją, bywają bezlitośnie wyszydzane
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.