Bp Muskus: to czas na najważniejsze pytania

Bp Muskus: to czas na najważniejsze pytania
(fot. maciek.malec [CC BY-SA 3.0])
1 rok temu
KAI / sz

Kim jest dla mnie Chrystus? Kim ja jestem dla Niego? Ten czas, czas próby, stanowi wyjątkową okazję, by szczerze odpowiedzieć na najważniejsze pytania – pisze bp Damian Muskus OFM w mediach społecznościowych. Hierarcha umieszcza na FB krótkie refleksje oparte na przebiegu misteriów kalwaryjskich.

Bp Muskus, który był przez wiele lat kustoszem sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, proponuje rozważania oparte na treściach misteriów kalwaryjskich, odwołanych w tym roku z powodu pandemii koronawirusa. „Na szczęście można być dziś na Kalwarii #mimoDrzwiZamknietych. Umożliwia nam to pielgrzymowanie sercem” – zachęca. Rozważania opatruje własnymi fotografiami misteriów.

W Niedzielę Palmową hierarcha opublikował pierwszy post zatytułowany „Osiołek w zagrodzie”.

Nawiązuje w nim do słów Ewangelii: „Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: «Kto to jest?» A tłumy odpowiadały: «To jest prorok, Jezus z Nazaretu w Galilei»”.

Jak zauważa, świat zamarł, ale „ludzkie serca drżą, przepełnione lękiem, poczuciem osamotnienia, szukające sensu w nieznanym dotąd doświadczeniu”. „Pozwólmy, by na nowo rozbrzmiało w nich pytanie: „Kto to jest?”. Być może dotąd zbyt pochłaniało nas zewnętrzne świętowanie. Wiwatowanie z tłumem zagłuszało w nas to podstawowe pytanie. Pochłonięci świętowaniem, gubiliśmy Chrystusa” – stwierdza.

„A przecież On nie dla własnej chwały i nie ku uciesze widzów wjeżdża w środek wielkiego miasta, ale po to, by wejść na drogę męki” – zauważa hierarcha i namawia, by usłyszeć najważniejsze pytania: Kim jest dla mnie Chrystus? Kim ja jestem dla Niego?

„Ten czas, czas próby, stanowi wyjątkową okazję, by szczerze odpowiedzieć na te pytania i na nowo odkryć, że jedynym sensem naszego życia jest Ukrzyżowana Miłość. To Ona daje nadzieję i umocnienie” – podsumowuje.

Misteria kalwaryjskie tradycyjnie zaczynają się w Niedzielę Palmową. W Wielką Środę następuje wspomnienie dwóch ważnych wydarzeń z ostatnich chwil Zbawcy na ziemi: Uczty u Szymona oraz Zdrady Judasza. Poprzedza je śpiew pielgrzymów, którzy zmierzają do swojej świątyni w Jerozolimie.

W Wielki Czwartek, po odśpiewaniu Gorzkich Żali, następuje kolejna część misteriów, czyli sceny Ostatniej Wieczerzy, zdrady Judasza i sądu Rady Żydowskiej.

Kulminacją obchodów jest Wielki Piątek, kiedy to dziesiątki tysięcy pątników wcześnie rano zbierają się przy kaplicy U Kajfasza, by tam obejrzeć scenę porannego sądu nad Jezusem. Stąd wyruszają do Piłata i Heroda, by po wysłuchaniu Dekretu, czyli wyroku śmierci na Zbawcy towarzyszyć Jezusowi w Jego krzyżowej drodze. Pielgrzymi idą na Golgotę. Po drodze inscenizowane są trzy upadki, spotkanie z Matką, św. Weroniką i niewiastami jerozolimskimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: to czas na najważniejsze pytania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.