Bp Muskus: trzeba wychodzić z duchowych klauzur, do których się przyzwyczailiśmy

Bp Muskus: trzeba wychodzić z duchowych klauzur, do których się przyzwyczailiśmy
(fot. Magdalena Dobrzyniak)
KAI / kk

Czas pandemii jest formą egzaminu z miłości do Boga i człowieka. Każe nam szukać nowych dróg głoszenia Ewangelii, wrażliwego i trafnego reagowania na potrzeby bliźnich – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. we wspomnienie bł. Bronisławy, patronki Polski i Krakowa. W kościele sióstr norbertanek na krakowskim Salwatorze rozpoczęło się triduum ku jej czci.

Bp Muskus przewodniczył Mszy św. w kościele sióstr norbertanek na Salwatorze, gdzie mieszkała bł. Bronisława i gdzie dziś odbiera cześć. W homilii przypomniał, że życie średniowiecznej mniszki upłynęło w niespokojnych czasach, kiedy Kraków nękany był najazdami tatarskimi, wojnami i zarazami, co nie pozostawało bez wpływu na codzienność zwierzynieckiego klasztoru i utrudniało prowadzenie życia kontemplacyjnego.

DEON.PL POLECAW czasach, gdy Bronisława była przełożoną wspólnoty, norbertanki znane były z tego, że nie zamykały się za murami klasztoru przed potrzebującymi. których karmiły, ubierały, którym usługiwały, zwłaszcza w czasie zarazy. - Taka aktywność i otwartość na pierwszy rzut oka sprzeczne są z ideą klauzury – zauważył krakowski biskup pomocniczy. Dodał, że mądrość Bronisławy polegała na wsłuchiwaniu się w głos umiłowanego Mistrza i umiejętności rozeznawania, co w danej chwili jest najważniejsze.

- Patrząc na bł. Bronisławę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegamy w niej patronkę nowych wyzwań. Uczy nas ona, że tylko życie w jedności z Jezusem pomoże nam właściwie odczytać znaki czasu i odpowiadać na nie tak, jak pragnie tego Pan – mówił.

Bp Muskus podkreślał, że czas pandemii jest próbą i formą egzaminu z miłości do Boga i człowieka. - Oznacza nie tylko kwestie związane z bezpieczeństwem i wypełnianiem zaleceń sanitarnych. To czas, który każe nam szukać nowych dróg głoszenia Ewangelii, wrażliwego i trafnego reagowania na potrzeby bliźnich – dodał.

Według niego, dziś na wzór bł. Bronisławy trzeba wychodzić z „duchowych klauzur”, do których się przyzwyczailiśmy. - Trzeba szukać ludzi, których przerasta sytuacja, w jakiej się znajdujemy. Jako wspólnota Kościoła nie możemy pozostawać obojętni na ich cierpienie, na ich pytania i wątpliwości, na ich zagubienie, na ich lęki – mówił.

Nawiązując do przypadającej 1 września rocznicy wybuchu II wojny światowej, bp Muskus zauważył ponadto, że dziś miłości do ojczyzny nie musimy „wykuwać w ogniu walk”. - Niekoniecznie jest on żywy tam, gdzie wiele się o nim mówi albo głośno manifestuje. Ducha współczesnego i autentycznego patriotyzmu należy raczej szukać tam, gdzie serca przepełnia szacunek i miłość do bliźniego, gdzie egoizm ustępuje miejsca trosce o innych, gdzie solidarność nie oznacza życie w bliskości tylko ze swoimi – wyjaśniał.

Jak podkreślił, prawdziwy patriotyzm to dostrzeganie dobra także w ludziach, który stoją „pod nieco innymi sztandarami”.

Bł. Bronisława urodziła się w pierwszych latach XIII w. jako córka Stanisława Odrowąża Prandoty i Anny z Gryfitów-Jaksów na Śląsku Opolskim. W 16. roku życia wstąpiła do klasztoru Panien Norbertanek na Zwierzyńcu pod Krakowem. Zmarła 29 sierpnia 1259 roku w opinii świętości. Kongregacja Obrzędów 23 sierpnia 1839 r. zatwierdziła wydanym dekretem cześć oddawaną przez sześć wieków Bronisławie, a papież Grzegorz XVI zaliczył ją do grona błogosławionych patronów Polski. Relikwie mniszki czczone są w kościele sióstr norbertanek na krakowskim Salwatorze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: trzeba wychodzić z duchowych klauzur, do których się przyzwyczailiśmy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.