Bp Muskus zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej dzieci i młodzież z Ukrainy

Bp Muskus zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej dzieci i młodzież z Ukrainy
Fot. Maskacjusz TV / YouTube.com
KAI / tk

Miarą waszej dojrzałości są nie tylko wysokie noty na świadectwach, ale postawa wobec koleżanek i kolegów pochodzących z kraju ogarniętego wojną – mówił bp Damian Muskus OFM do zakopiańskich maturzystów, którzy w Kalwarii Zebrzydowskiej modlili się o pomyślne zdanie egzaminów.

Bp Muskus zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej młodych Ukraińców i Ukrainki.

DEON.PL POLECAMłodzież maturalna z zakopiańskich szkół średnich pielgrzymowała do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z maturzystami spotkał się bp Damian Muskus OFM, który odprawił dla nich Mszę św. Młodym towarzyszyli rodzice, katecheci, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

W homilii bp Muskus zauważył, że tegoroczni maturzyści wchodzą w dorosłość w czasie naznaczonym najpierw pandemią, a teraz wojną w Ukrainie i spotkaniami z ludźmi uciekającymi przed bombami spadającymi na ich domy. Zwrócił uwagę, że młodzi Ukraińcy i Ukrainki jeszcze miesiąc temu żyli jak zwyczajni nastolatkowie, ale zostali zmuszeni do szybkiego dorośnięcia i doświadczeni obrazami zniszczenia i śmierci, które polska młodzież zna wyłącznie z przekazów medialnych.

- To często wasi rówieśnicy, ludzie tacy jak wy. Różnią się jednak od was tym, że ich marzenia o przyszłości legły w gruzach tak, jak zrujnowane zostały ich domy i szkoły – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Jak podkreślał, wiele zależy od tego, jak polska młodzież przyjmie rówieśników zza wschodniej granicy. - Miarą waszej dojrzałości są nie tylko wysokie noty na świadectwach, ale postawa wobec koleżanek i kolegów pochodzących z kraju ogarniętego wojną – stwierdził. Według niego młodzi Polacy mogą ofiarować Ukraińcom swoją przyjaźń. - Nie chodzi o to, by się nad nimi litować. Chodzi o to, by być blisko i nie być obojętnym – wyjaśniał.

Jak przyznał, dla tegorocznych maturzystów to nie jest łatwe doświadczenie, bo w dniach, kiedy decyduje się ich przyszłość, wszyscy mówią o wojnie i zajmują się falą uchodźców. - Jednak wydarzenia ostatnich tygodni są przecież również waszą historią. One was kształtują i są bagażem, z którym pójdziecie dalej realizować swoje marzenia i pasje – tłumaczył.

- Ile będą warte, jeśli nie podzielicie się nimi z młodymi, którzy nagle znaleźli się na waszej drodze i potrzebują wsparcia? Ile są warte kariera, zdobywanie kolejnych szczebli na drabinie rozwoju, jeśli będziecie się po niej wspinali z oczami zamkniętymi na to, co dzieje się wokół was? - pytał, podkreślając, że młodzi odbywają właśnie „jedną z najważniejszych lekcji życia: lekcję empatii, otwartości i wrażliwości”. - Ta lekcja jest również mądrą inwestycją w przyszłość. Mam nadzieję, że ukończycie ją celująco – życzył zakopiańskiej młodzieży.

Na koniec bp Muskus zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej przyszłość obecnych maturzystów, ich rodziców, nauczycieli i katechetów. - Powierzamy Jej również dzieci i młodych Ukrainy, by potrafili na nowo uwierzyć, że wszystko, co najlepsze, jest jeszcze przed nimi – podkreślił.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej dzieci i młodzież z Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.