Bp Nitkiewicz: "Nie banalizujmy tematu śmierci"

Bp Nitkiewicz: "Nie banalizujmy tematu śmierci"
(fot. PAP/EPA)
KAI / mm

O to, aby nie banalizować tematu śmierci - apelował dziś bp Krzysztof Nitkiewicz. W bazylice katedralnej w Sandomierzu sprawowano Mszę św. za dusze zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej. Po jej zakończeniu w krypcie grobowej modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

W homilii biskup sandomierski wskazał, że nieunikniona konieczność śmierci i perspektywa zmartwychwstania skłaniają nas do lepszego, bardziej owocnego życia w łączności z Bogiem.

- Święty Augustyn naucza, że chrześcijańskie życie jest poszukiwaniem Boga, śmierć to spotkanie z Nim, a życie wieczne polega na Jego posiadaniu. Nieuniknioność śmierci, każe nam zmierzyć się z prawdą o samych sobie. Tak, gdyż obecna nasza egzystencja jest zadatkiem wieczności - mówił bp Nitkiewicz.

- Ta prawda o nas może być okrutna, może przerażać ale Boże Miłosierdzie jest od niej większe i każdy, jeśli się tylko nawróci ma otwartą drogę do Nieba. Nie uciekajmy więc od tematu śmierci, nie banalizujmy jej. Niech pielęgnowaniu pamięci o zmarłych towarzyszy troska o duchowy wymiar naszego życia. Niech nasze wzajemne relacje, sposób myślenia i postępowania mają zawsze w swojej perspektywie wieczność - podkreślił biskup.

DEON.PL POLECA

Po Mszy św. odbyła się procesja do podziemi bazyliki, miejsca spoczynku biskupów sandomierskich, gdzie modlono się o łaskę życia wiecznego dla zmarłych biskupów i kapłanów kościoła sandomierskiego oraz rychłą beatyfikację Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

Przy grobie Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego delegacja z parafii w Baćkowicach, w której był on proboszczem w czasie II wojny światowej, złożyła kwiaty i modliła się o jego rychłą beatyfikację.

Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski żył w latach 1902-1980. Konsekrowany na biskupa 28 lipca 1957 r. pełnił posługę pasterską z wielkim poświęceniem przez 23 lata. Zmarł w Nałęczowie podczas odprawiania Mszy św. 2 listopada 1980 r. Proces beatyfikacyjny, który rozpoczął się w 1995 r., zakończony został na etapie diecezjalnym po dwóch latach i akta przesłano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Ks. Zygmunt Gil, proboszcz katedry, zachęcając do odwiedzania w pierwszych dniach krypt bazyliki katedralnej, poinformował, że zwiedzający cmentarze lub krypty kościelne, gdzie spoczywają zmarli mogą uzyskać odpust zupełny na ogólnych warunkach i ofiarować go za zmarłych.

- Jest to także okazja, aby uczcić, pasterzy naszego lokalnego kościoła, którzy od dwu wieków otaczali troską wiernych diecezji sandomierskiej - podkreślił proboszcz katedry.

W sandomierskiej krypcie grobowej spoczywają biskupi ordynariusze, sufragani, administratorzy diecezji oraz wybitni członkowie kapituły katedralnej. Naprzeciwko wejścia do krypt znajduje się galeria z ich portretami. W podziemiach katedralnych znajduje się także kaplica grobowa.

W podziemnych niszach znajdują się wmurowane trumny z doczesnymi szczątkami zmarłych. Pochowani zostali tu m.in.: bp Adam Prosper Burzyński zm. 1830 r. (drugi ordynariusz sandomierski), bp Jan Kanty Lorek, bp Marian Ryx zm. 1930 r. i bp Marian Zimałek - sandomierski biskup pomocniczy oraz zakonnik Bazyli Korbut, który zmarł w aurze świętości w 1772 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Nitkiewicz: "Nie banalizujmy tematu śmierci"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.