Bp Pieronek: cały świat widzi, że w Polsce rodzi się rasizm i faszyzm

Bp Pieronek: cały świat widzi, że w Polsce rodzi się rasizm i faszyzm
(fot. Michał Lewandowski)
bp Tadeusz Pieronek / Rzeczpospolita / ml

"W Polsce robi się duszny klimat. Trzeba mówić głośno, gdy czuje się smród faszyzmu, rasizmu, komunizmu i źle pojętego nacjonalizmu. Inaczej wszyscy pewnego dnia się podusimy. Nie można milczeć" - powiedział bp Tadeusz Pieronek w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

"O pewnych rzeczach się nie mówi"

Hierarcha ustosunkował się do pytania dziennikarza, który stwierdził, że Episkopat Polski nie reaguje na relacjonowane w mediach przykłady neonazistowskich aktów. Stwierdził, że biskupi wydali w ubiegłym roku obszerny dokument, który szczegółowo odnosi się do tej kwestii.

"Kościół zabrał głos w tej sprawie raz i nie widzi powodu, żeby teraz odnosić się do każdego z przypadków. Stanowisko jest jednoznaczne - Kościół potępia faszyzm, rasizm, nacjonalizm, komunizm i propagowanie wszelkich totalitaryzmów" - powiedział biskup Pieronek.

>>Bp Pieronek: jestem antyklerykałem [ROZMOWA]<<

Zaznaczył jednak, że są rzeczy o których się nie mówi i udaje, że nic się nie dzieje. Zdaniem biskupa taka postawa nie jest właściwa, bowiem jego osobiste doświadczenia kontaktów z ludźmi określającymi się jako narodowcy dowodzą, że jest to silna i niebezpieczna grupa: "Narodowcy są niebezpieczni. Mam doświadczenie za czasów II wojny światowej i komunizmu. To, co wyznają dzisiejsi narodowcy, nie jest patriotyzmem. To nienawiść dla ludzi inaczej myślących i inaczej wyglądających".

Hierarcha uważa, że nie można o problemie nacjonalizmu czy neonazizmu mówić w kategoriach "marginesu", ponieważ umniejsza to jego skalę i z czasem może doprowadzić do eskalacji.

"Od marginesu się zaczyna. Margines wywołał w Niemczech faszyzm. Margines wywołał w Rosji komunizm" - powiedział biskup.

"Za takie rzeczy powinno odpowiadać się przed Trybunałem"

Biskup Pieronek krytycznie podchodzi do działań obecnych władz wobec nasilającego się jego zdaniem kryzysu. Ubolewa, żę marsze ONR czy marsze w Białymstoku spotkały się z akceptacją władz państwowych oraz Kościoła. Jego zdaniem szybsza i bardziej zdecydowana reakcja państwa wobec radykalnych środowisk ONR, nie pozwoliłaby na "neonazistów oddających hołd Hitlerowi".

"Pan Brudziński, bagatelizując neofaszystów, może doprowadzić do tragedii. Za takie rzeczy powinno odpowiadać się przed Trybunałem" - stwierdził hierarcha.

Skomentował również zachowanie ministra Błaszczaka, który jego zdaniem celowo nie chciał zauważyć rasistowskich haseł na Marszu Niepodległości: "odwracanie wzroku od rasizmu i udawanie, że go nie ma, jest poparciem dla niego".

"Cały świat widzi, że w Polsce rodzi się rasizm i faszyzm, a rządzący bagatelizują problem" - powiedział biskup.

"Trzeba mówić głośno, gdy czuje się smród faszyzmu"

Biskup Pieronek w ostrych słowach opisał sytuację w której nie reaguje się na sytuację, mimo, że jest ona oczywista.

"Nie można udawać, że jak coś śmierdzi, to się nie czuje smrodu, i oskarżać tych, którym ten smród przeszkadza. W Polsce robi się duszny klimat. Trzeba mówić głośno, gdy czuje się smród faszyzmu, rasizmu, komunizmu i źle pojętego nacjonalizmu. Inaczej wszyscy pewnego dnia się podusimy. Nie można milczeć" - powiedział.

"Dzisiaj muzułmanin w Polsce to wróg. Przez polityków"

Kolejna część rozmowy traktowała o stosunku Polaków do muzułmanów. Jak uważa biskup Pieronek, większość Polaków miała niegdyś pozytywny stosunek do muzułmanów, którzy pracowali w Polsce, żyli w społeczeństwie. "Ktoś Polakom wmówił, że muzułmańscy uchodźcy przenoszą choroby i są niebezpieczni. Dzisiaj bardzo trudno o dialog. (…) Dzisiaj muzułmanin w Polsce to wróg. Przez polityków" - powiedział biskup.

Zdaniem biskupa Pieronka "muzułmanie zalewają Europę, bo nasz katolicyzm jest słaby". Nie powinniśmy również walczyć z nimi, tylko umacniać naszą wiarę. "Muzułmanie wierzą i są wierni, a chrześcijaństwo polskie jest wydmuszka" - powiedział hierarcha.

"Muzułmanie to są tacy sami ludzie jak my. Powinniśmy ich szanować i szukać dróg do porozumienia. Jeśli będziemy traktować wszystkich wyznawców islamu jak terrorystów, wyrzekniemy się naszego chrześcijańskiego poglądu na człowieka. Są wśród muzułmanów zbrodniarze. Ale czy nie było ich i nie ma wśród chrześcijan?" - podsumował bp Pieronek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Bp Pieronek: cały świat widzi, że w Polsce rodzi się rasizm i faszyzm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.