Bp Pieronek doktorem honoris causa UP

Bp Pieronek doktorem honoris causa UP
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
9 lat temu
KAI / psd

Bp Tadeusz Pieronek otrzymał 11 maja doktorat honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczelnia, która dzisiaj obchodzi 65-lecie istnienia, uhonorowała bp. Pieronka za "odwagę i wytrwałość w poszukiwaniu prawdy".

Prof. Henryk Żaliński, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego podkreślił w laudacji, że „bp Tadeusz Pieronek jest jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów, znawcą i badaczem prawa kanonicznego oraz posoborowego ustawodawstwa synodalnego w Polsce”. Dodał, że biskup należy do hierarchów, którzy zabierają głos w ważnych sprawach dotyczących Kościoła, Polski i Europy.

 Rektor powiedział także, że biskup jest lubiany przez dziennikarzy, bo zawsze przechodzi do sedna sprawy i przedstawia własną opinię.

 „Ks. bp Pieronek jest jedną z najważniejszych postaci polskiej nauki - łączy w sobie cechy doskonałego naukowca, dydaktyka i organizatora życia akademickiego. Jego zasługi dla Kościoła polskiego i powszechnego są nieocenione. To człowiek wielkiego formatu i nieposzlakowanego charakteru. Jego mądrość, moc ducha, cywilna odwaga mówienia prawdy budzą głęboki szacunek” – zaznaczył prof. Henryk Żaliński.

 Podczas uroczystości bp Pieronek wygłosił wykład o roli autorytetu w czasach zagubienia. Wyznał, że do dziedzin życia, których poziom w zastraszający sposób spada, należy kryzys wychowania dzieci i młodzieży, którego przejawem są agresja w szkole i bezradność nauczycieli wobec tego zjawiska oraz sposób uprawiania polityki, szczególnie po katastrofie smoleńskiej i ostatnich wyborach prezydenckich.

 Biskup podkreślał, że nie jest prawdą, jakoby dziś nie było ludzi z autorytetem, a rodzina i szkoła były go pozbawione. „Niestety wielu ludzi i wiele środowisk nie szuka autorytetów, bo nie są im potrzebne, co więcej są przez nich opluwane, bo przeszkadzają samym swym istnieniem uprawianiu swawoli, politycznego i gospodarczego gangsterstwa, głoszeniu poglądów i podejmowaniu decyzji sprzecznych z ogólnie uznanymi zasadami moralnymi" – mówił hierarcha. Jego zdaniem, autorytet niesłusznie oskarżany, wyszydzany, jeżeli jest autentyczny, nie przestaje nim być, „podobnie jak drogowskaz obrzucony błotem, bo i tak drogę wskazuje” – wyjaśnił.

 Bp Tadeusz Pieronek, ur. się 24 października 1934 r. w Radziechowach k. Żywca. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r., sakrę biskupią otrzymał w 1992 r. w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II, jest biskupem tytularnym Cufruty.

 W latach 1951-1954 bp Tadeusz Pieronek studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a po likwidacji Wydziału - w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Następnie kontynuował studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie otrzymał tytuł doktora, a następnie studiował na Wydziale Prawa Cywilnego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie oraz ukończył trzyletnie Studium Roty Rzymskiej, uzyskując w 1965 r. dyplom adwokata rotalnego. W 1975 r. habilitował się, a w 1987 r. uzyskał tytuł naukowy profesora. W latach 1992-1998 pełnił godność biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej. Wówczas także został zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, a od 1993 do 1998 był jej sekretarzem generalnym.

 W latach 1998-2004 ks. prof. Tadeusz Pieronek sprawował funkcję rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Do 2010 r. był przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. Przewodniczył także pomocniczemu trybunałowi ds. beatyfikacji papieża Jana Pawła II.

 Bp Tadeusz Pieronek jest wybitnym znawcą i ekspertem prawa kanonicznego w Polsce. Jego zainteresowania badawcze obejmują także prawo publiczne, posoborowe ustawodawstwo synodalne i kwestie dotyczące konkordatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Pieronek doktorem honoris causa UP
Komentarze (5)
P
pedagog
11 maja 2011, 20:33
czy już nikt nie ma litości dla zdrowego rozsadku - widocznie nie "cnotę i madrośc tobie przypisując złote medale na twoją cześc kując" - mogę cytować ?
K
kris
11 maja 2011, 20:10
Fragment <a href="http://www.up.krakow.pl/main/?page=dhc_bp_T_Pieronek">laudacji</a> wygłoszonej przez prof. Żalińskiego (może nie najwazniejszy, ale o pasjach dr h.c. - dla zachety przeczytania całości): Ma prawo jazdy i sam zasiada za kierownicą. A <a href="http://www.up.krakow.pl/main/?page=doktorzy_hc">tutaj</a> pełna lista doktorów Honoris Causa tego uniwersytetu.
R
R
11 maja 2011, 18:56
Co za Oxford.
G
gość
11 maja 2011, 17:27
nie tylko lubiany ale i uwielbiany przez "dziennikarzy" , szczególnie z nurtu michnikowszczyzny - za kłamstwa i pogardę . jeżeli tadeusz pieronek może być biskupem , to palikot powinien zostać redaktorem naczelnym tygodnika powszechnego . Leszek Bubel Naszego Dziennika Kazimierz Świtoń RM, a J.Kobyllański TV Trwam
Z
zawisza
11 maja 2011, 17:09
nie tylko lubiany ale i uwielbiany przez "dziennikarzy" , szczególnie z nurtu michnikowszczyzny - za kłamstwa i pogardę . jeżeli tadeusz pieronek może być biskupem , to palikot powinien zostać redaktorem naczelnym tygodnika powszechnego .

Skomentuj artykuł

Bp Pieronek doktorem honoris causa UP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.