Bp Pieronek: godność człowieka fundamentem

Bp Pieronek: godność człowieka fundamentem
(fot. Ralf Lotys / Wikimedia Commons)
5 lat temu
KAI / pz

Rozważania o tym, co łączy i dzieli Europejczyków w perspektywie wartości ewangelicznych są niezmiernie ważne - powiedział KAI bp Tadeusz Pieronek.

Podsumowując zakończoną dziś w Krakowie konferencję pt. "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" b. sekretarz Episkopatu wskazał, iż "nie można zapominać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy tę samą godność - to powinno stanowić najtrwalszy fundament naszej jedności".

W perspektywie niewymiernej wartości człowieczeństwa hierarcha stwierdził, że problemem jest to, że ludzie nie przekuwają tego bardzo istotnego przekonania na codzienne życie. Prowadzi to do naderwania i mocnego niszczenia relacji międzyludzkich.

Nawiązując do zakończonej konferencji bp Pieronek uznał, że bardzo wyraźnym zadaniem chrześcijan staje się więc obrona i umacnianie więzi międzyludzkich, atakowanych w dzisiejszym świecie w sposób dramatyczny.

Zapytany o przemyślenia na temat różnic dzielących Europejczyków biskup powiedział, że aktualnie najbardziej wyraźny staje się dysonans w poglądach na antropologię. "Różnimy się przede wszystkim w odpowiedziach na pytania czym jest człowiek, po co żyje, jak powinien żyć i jak powinien sobie urządzić to środowisko życia wokół siebie" - mówił bp Pieronek.

Wskazał także, że rola chrześcijaństwa w kształtowaniu postaw ludzkich na kontynencie europejskim jest nieoceniona. "Wbrew wszelkim działaniom próbującym tę funkcję umniejszyć, uważam, że chrześcijaństwo da sobie radę. Mamy zapowiedź Chrystusa, że jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata - trzeba to traktować poważnie" - powiedział.

Bp Pieronek zaznaczył także, że dużym uproszeniem jest mówienie, że Europa walczy z chrześcijaństwem: "Trzeba raczej powiedzieć, że są silne grupy w cywilizacji europejskiej, które odeszły od chrześcijaństwa i chciałyby się go pozbyć - ale myślę, że chrześcijaństwo jest na tyle silne, aby się temu przeciwstawić".

"Jest to już XIV wydanie tych konferencji. Staramy się, żeby miały one swój poziom, a przekazywane treści były jak najbardziej wiarygodne i przejrzyste" - podkreślił bp. Pieronek. Zaznaczył, że współpraca z liczącymi się instytucjami europejskimi, takimi jak Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu czy Fundacja Konrada Adenauera, nadała konferencji markę. To z kolei przekłada się na pozytywny odbiór treści dyskutowanych podczas wydarzenia na forum publicznym.

Konferencja pt. "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" odbywała się w Krakowie-Modlnicy w dniach 26-27 września pod hasłem: "Co nas łączy, co nas dzieli w Europie?". Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera, Frakcja Europejskiej Partii Ludowej oraz Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Pieronek: godność człowieka fundamentem
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bp Pieronek: godność człowieka fundamentem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.