Bp Pieronek o roli Kościoła, Kaczyńskim i ustawie o SN

Bp Pieronek o roli Kościoła, Kaczyńskim i ustawie o SN
(fot. mediatekajpII / youtube.com)
4 lata temu
wiadomosci.gazeta.pl / kw

Bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie udzielonym portalowi gazeta.pl, stwierdził, że "Kościół nie powiedział wszystkiego" w sprawie reformy sądownictwa, którą ocenił jako "operację na żywym organizmie społecznym" dokonaną "za pomocą siekiery".

Zapytany o katolicką naukę społeczną oraz podejście Kościoła do kwestii ustrojowych, bp Pieronek przypomniał, że według doktryny Kościoła "kwestia ustroju społecznego jest wyborem społeczeństwa. Mogą się w takim ustroju dziać także rzeczy sprzeczne z moralnością chrześcijańską".

Kościół nie milczy w polityce >>

"Wtedy jednak Kościół ma obowiązek zająć stanowisko" - dodał hierarcha - "aby uświadomić wiernym, że nie jest to dla nich dobra droga".

Przykładem złej drogi jest dla bpa Pieronka ostatnia reforma sądownictwa przeprowadzona przez PiS. "To, co stało się w stosunku do polskiego sądownictwa, jest operacją na żywym organizmie społecznym" - stwierdził hierarcha - "Operacją dokonaną przez felczerów i to za pomocą siekiery".

Określił również, że metody przeprowadzenia tej operacji są "zbójeckie". Hierarcha podkreślił, że słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zdradzieckich mordach" to sprawa, którą należy zgłosić prokuraturze. "Jeżeli ktoś zarzuca zbrodnię całej formacji politycznej nie mając na to dowodów, to jest to już sprawa karna" - stwierdził biskup.

Na zarzut, że głos Kościoła nie jest w tej sytuacji słyszalny, bp Pieronek odparł z jednej strony, że wszyscy katolicy są głosem Kościoła. Z drugiej strony odwołał się do wypowiedzi rzecznika polskiego Episkopatu, który nawoływał do wyciszenia emocji.

"Sądzę, że Kościół nie powiedział wszystkiego i nie zabrał głosu bardzo konkretnie" - dodał na koniec hierarcha.

Pesymistycznie ocenił również możliwość odegrania przez Kościół roli mediatora, ponieważ nie widzi szans na kompromis. "Mediacja to mechanizm dla ludzi, którzy są gotowi do zgody" - stwierdził bp Pieronek - "Obie strony konfliktu powinny być zgodne co do osoby mediatora i poddać się jego ocenom. A szans na to dziś w Polsce nie widzę".

W środę o dialog i szukanie porozumienia zaapelował do polskich polityków Prymas Polski abp Wojciech Polak. "Nie zgadzam się ze stylem podejmowania fundamentalnych rozstrzygnięć dla naszej Ojczyzny" - pisał w czwartek biskup ewangelicko-augsburski ks. Jerzy Samiec.

Wywiad z bpem Pieronkiem dla portalu gazeta.pl przeprowadził Jacek Gądek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Pieronek o roli Kościoła, Kaczyńskim i ustawie o SN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.