Bp Pindel poprowadzi rekolekcje o rozeznaniu woli Bożej

Bp Pindel poprowadzi rekolekcje o rozeznaniu woli Bożej
(fot. Adam Sobel / youtube.com)
3 lata temu
KAI / ml

Rekolekcje zamknięte w Domu Rekolekcyjnym Księży Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach w dniach od 15-17 grudnia br. poprowadzi bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Rekolekcjom towarzyszy myśl przewodnia z Listu św. Pawła do Rzymian: "Aby rozeznać, jaka jest wola Boża, co szlachetne, co miłe, co doskonałe" .

Organizatorzy corocznych rekolekcji z bp. Pindlem zauważają w kontekście tematu sesji weekendowej, że papież Franciszek kładzie wielki nacisk na rozeznawanie, zwłaszcza w posynodalnej adhortacji "Amoris laetitia".

- Traktując ten fakt jako zachętę, chcemy szukać takich sposobów rozeznawania, które znajdziemy na kartach Pisma Świętego, w tekstach Tradycji, w biografiach świętych, pasterzy i proroków Kościoła. W ten sposób chcemy uczyć się trudnej sztuki rozeznawania w świetle Słowa Bożego, zwłaszcza gdy brak jest odpowiedniego przykazania, gdy nie jest jasne, co lepsze albo jedyne, czy wręcz heroiczne, ale do czego Bóg wyraźnie wzywa - tłumaczą organizatorzy.

Wskazują również, że przewodnikiem w szkole rozeznawania będzie św. Józef, "stojący wobec faktu brzemienności Maryi, przekazanego przez anioła nakazu zamieszkania z Nią i przyjęcia zadania ojcostwa względem Tego, który się począł z Ducha Świętego".

Zapisy na rekolekcje wciąż trwają. Zgłoszenia na sesję można przesyłać drogą internetową, korzystając z elektronicznego formularza zgłoszeniowego, umieszczonego na stronie Domu Rekolekcyjnego www.czechowice.jezuici.pl.

Dom Rekolekcyjny św. Józefa w Czechowicach-Dziedzicach został otwarty 8 grudnia 1905 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Działalność placówki była odpowiedzią na apel papieża Leona XIII, wzywającego do duszpasterstwa robotników zagrożonych komunizmem.

Rozwijającą się pracę rekolekcyjną przerwano 2 września 1939 roku, kiedy to Niemcy zamienili budynek placówki na "mały obóz koncentracyjny", głównie dla kobiet i dzieci. Jezuitów aresztowano i wywieziono do Dachau. Zakonnicy powrócili do placówki w 1945 roku. Dom wyremontowano i ponownie rozpoczął on swoją działalność.

Aby nie dopuścić do przejęcia budynku przez władze komunistyczne, w 1951 roku przy kaplicy rekolekcyjnej bp Stanisław Adamski erygował nową parafię. Od tej pory prowadzi się tu zarówno pracę rekolekcyjną, jak też duszpasterstwo parafialne.

W domu prowadzone są rekolekcje 30-dniowe (ignacjańskie), kapłańskie, małżeńskie, dla referentek powołaniowych oraz sesje weekendowe i kursy przedmałżeńskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Pindel poprowadzi rekolekcje o rozeznaniu woli Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.