Bp Polak: Polacy są narodem, który emigruje

Bp Polak: Polacy są narodem, który emigruje
(fot. archidiecezja.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

W zakończonej dziś sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących uczestniczył bp Wojciech Polak. Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, który wcześniej był jej delegatem ds. duszpasterstwa emigracji polskiej w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że Polacy sami są narodem, który emigruje.

Oblicza się, że poza granicami kraju żyje 17 mln Polaków bądź ich potomków. W porównaniu z tą liczbą grupy obcokrajowców, głównie z dawnego ZSRS, które zjawiają się w Polsce, nie są tak znaczące. - Natomiast na pewno stawiają przed nami wyzwanie co do naszej otwartości, gościnności i zrozumienia innego człowieka, który decyduje się przybyć do Polski - zaznaczył bp Polak.

Jak przyznał sekretarz KEP, Polska jest też często miejscem handlu ludźmi. A temat ten został podjęty podczas obrad Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. "Polska jest terenem tranzytowym - wyjaśnił bp Polak. - Mamy dzisiaj, na wschodzie, granicę unijną. Przekroczenie tej granicy i wejście do Polski to wejście do Europy, do świata unijnego". Tę sytuację bp Polak określił jako dość trudną, co nie oznacza, że Kościół nie przeciwdziała pladze współczesnego niewolnictwa.

- Mamy przykład zaangażowania żeńskiego życia konsekrowanego: organizację Talita Kum - przypomniał sekretarz episkopatu. - Te osoby pomagają w różny sposób kobietom i dziewczętom, które są u nas wykorzystywane jako przedmiot handlu. Chodzi o to, by wyrwać je z tego środowiska i ocalić ich zagrożoną godność.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Polak: Polacy są narodem, który emigruje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.