Bp Ryś nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim

(fot. youtube.com)
diecezja.pl / ml

Bp Grzegorz Ryś zostanie nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim. Obejmie ten urząd po abp. Marku Jędraszewskim, który pełnił go do 2017 roku.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Komunikat

Ojciec Święty Franciszek

DEON.PL POLECA

mianował arcybiskupem metropolitą łódzkim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia.

Abp Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

Warszawa, 14 września 2017 roku.

ZAPRASZAMY DZIŚ NA GODZINĘ 17:00 DO KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ BARBARY NA MAŁYM RYNKU W KRAKOWIE NA MSZĘ POD PRZEWODNICTWEM BISKUPA GRZEGORZA.

Biografia

Ks. Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT.

Po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach został zatrudniony na tymże Wydziale i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych - miedzy innymi w procesie Jana Pawła II.

Owocną pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim: aktywnie uczestniczy w życiu Drogi Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.

Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, inicjator spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów "Echo Asyżu w Krakowie" (2011); współtwórca i wykładowca kursu "ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich" (od 2010); członek kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego; uczestnik Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie (od 2009). Od 2012 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polsk i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej.

Członek Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.

Symbolika herbu

Na czerwonym tle widnieje wyłaniająca się z obłoków błogosławiąca ręka Opatrzności, motyw z pateny zmarłego w 1118 roku biskupa Maura. Za nią równoramienny, ozdobny krzyż, tzw. Crux gemmata. Patena odnaleziona wraz kielichem w biskupim grobie jest najstarszym naczyniem liturgicznym zachowanym w katedrze wawelskiej. Odsyła więc do najdawniejszych korzeni polskiego chrześcijaństwa; wzywa także do troski o zachowanie i pomnożenie wielkiego historycznego dziedzictwa wiary i kultury, którego syntezą jest Wawel.

Działalność

Bp Ryś aktywnie działa w Internecie. Jego homilie i konferencje cieszą się bardzo dużą popularnością głownie z powodu prostego i zrozumiałego języka oraz mądrej i spokojnej analizy danego problemu. Jest autorem książek o tematyce duchowości chrześcijańskiej.

Bp Grzegorz Ryś jest również autorem cyklu DEON.pl, w którym odpowiada na pytania czytelników związane z najtrudniejszymi miejscami w Biblii. Całość cyklu znajdziesz >>TUTAJ<<. Wziął udział w akcji #DziękiFranciszku.

Zapraszamy na mszę z biskupem Rysiem w najbliższy czwartek w Krakowie. Szczegóły poniżej:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Ryś nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim
Komentarze (7)
14 września 2017, 23:06
W zasadzie można powiedzieć ,że będzie dialog- z Żydami i heretykami. Problem w tym ,że i jednych i drugich w Łodzi ja na lekarstwo, katolików zaś niewiele więcej. "Jak żyć , panie premierze..."
14 września 2017, 21:16
Czyż może być lepsza wiadomość w południe  :)Wielka , wielka radość i nie ukrywam zazdrość.Szczęść Boże księże biskupie !O modlitewne wsparcie możesz być spokojny !
14 września 2017, 17:58
Bycie biskupem pomocniczym a ordynariuszem to wielka różnica. Jako pomocniczy można mówić różne rzeczy, wyrażać różne poglądy, być jakby "niezależnym", bo bez odpowiedzialności za diecezję. Po prostu nie jest się "szefem" ale "podwładnym". Dopiero ordynariusz, który bierze całą odpowiedzialność za słowo, za decyzję, także te personalne, ale i ogólnokościelne, także w ramach Kościoła w Polsce, to co innego. I życzę z serca by ks. bp Ryś było co najmniej tak ortodoksyjny, Boży i wierny Kościołowi i Ojczyźnie jak abp Jędraszewski.
AZ
Andrzej Zduńczyk
14 września 2017, 17:20
Bpa Rysia szanuję i poważam,ale to jakaś groteska. Wpierw Krakowowi daje się bpa Jedraszewskiego, z Łodzi nomen omen,człeka zaangażowanego politycznie,czego nie ukrywa.A potem zabiera się Krakowowi rozsądnego bpa Rysia.Łódż oczywiście zyskala,Kraków starcił podwójnie- otrzymując "w teczce" bpa Jędraszewskeigo,a tracąc Rysia. Czy bp Ryś musiał do tej Lodzi uchodzić? Nie mógł odmówić? Nie wygląd na człowieka żądnego zaszczytów,ale... W sumie smutne to wszystko. Życze bpowi Rysiowi powodzenia w Lodzi, zwłaszcza,że to ponoć tzw trudny teren ewangelizacyjny
14 września 2017, 23:09
A bierzcie go sobie,łodzianie nie będą mieli nic naprzeciwko
Oriana Bianka
14 września 2017, 13:42
Gratuluję Księdzu Biskupowi i Łodzi, bo bp Ryś to jeden z najmądrzejszych biskupów. Przeczytałam właśnie ciekawy wywiad, jakiego bp Ryś udzielił "Tygodnikowi Powszechnemu" i zacytuję fragment z jego wypowiedzi, który mi się bardzo podoba: "- Co zatem wkurza Księdza Biskupa w Kościele? - Ja i ty. Ale o rzeczach oczywistych nie mówmy. Wkurza mnie jeszcze nieprawda. Nieprawda jest na przykład wtedy, gdy się kogoś gna do bierzmowania, bo sakrament musi przyjąć cała klasa w szkole. I nie daje się człowiekowi szansy na poczekanie z bierzmowaniem nawet do 70. roku życia, żeby przyjął sakrament dobrowolnie. Bierzmowałem ludzi w różnym wieku, nawet w więzieniu – zawsze z wielkim poczuciem sensu i prawdy! Nieprawda jest wtedy, gdy chrzci się dziecko, jeśli ma się przekonanie, że to jest wyłącznie obrzęd kulturowy, a nie doświadczenie prawdziwej wiary. Nieprawda jest i wtedy, gdy odmawia się chrztu dziecku tylko dlatego, że rodzice żyją w związku niesakramentalnym. Nieprawda jest wtedy, gdy mówi się ludziom w Kościele: „nie macie przeszkód, to się pobierzcie”, a prawda jest wtedy, gdy się razem z nimi odkrywa najpierw wiarę, a potem prowadzi do sakramentu. Więc nieprawdą jest zawsze pójście na skróty. - I używanie dyscypliny jako ostatecznego narzędzia w rozmowie z wierzącymi. - Dyscypliny i, powiedziałbym też, nacisku, bez zapytania człowieka przychodzącego do Kościoła o jego wewnętrzny stan ducha. To mnie wkurza." https://www.tygodnikpowszechny.pl/kazdy-ma-swoje-kuluary-32461
14 września 2017, 23:12
Ja zaś Łodzi współczuję