Bp Ryś: w ewangelizacji potrzeba spotkania

Bp Ryś: w ewangelizacji potrzeba spotkania
(fot. Cancre / Wikimedia Commons / GFDL)
KAI / ptsj

Istotą ewangelizacji jest spotkanie i osobisty kontakt z drugim człowiekiem, nie wystarczy duży koncert czy dobrze wyreżyserowany film - uważa bp Grzegorz Ryś. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji był w sobotę gościem XII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbywa się w Łomży.

W Łomży trwa drugi dzień XII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. W trakcie przedpołudniowej sesji plenarnej jednym z prelegentów był ks. biskup Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Mówiąc o wierności istocie, inicjacji chrześcijańskiej i przekazywaniu wiary, biskup powołał się na początku na dwa wersety z Listu do Rzymian (10, 9-10), które brzmią: "Jeśli ustami swymi wyznasz, że Jezus jest Panem i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg wskrzesił go z martwych, osiągniesz zbawienie. Sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia".

DEON.PL POLECA
Bp Ryś szczególnie podkreślił znaczenie serca, jako określenie całej osoby, serca jako wyboru określonych wartości i źródła działania, ale też potrzebę spowiedzi w kontekście właściwego rozumienia relacji z Bogiem. Przytoczył w tym miejscu fragment wypowiedzi jednego z proboszczów z Londynu, który wskazał, że jeżeli jest Msza o uzdrowienie, to cały kościół jest przepełniony. Natomiast na liturgię pokutną przychodzą nieliczni. Świadczy to o tym, że dzisiejszy człowiek nie chce słuchać o winie. Gdy tymczasem człowiek biblijny, w momencie doświadczania Boga, w tym samym momencie odkrywa własny grzech. Przyznanie się do grzechu i spowiedź, pozwalają na rozliczenie się przed Bogiem i szczere przyjęcie prawdy, jaką głosił Jezus Chrystus.

Bp Ryś zwrócił też uwagę na potrzebę przekazywania prawdy od człowieka do człowieka, tak jak nauczał Syn Boży. Chrystus właśnie tak związał przekaz prawdy. Przekazywanie prawdy bezpośrednio człowiekowi - to istota ewangelizacji. Tutaj nie wystarczy duży koncert czy dobrze wyreżyserowany film, tu potrzeba jedności i osobistego kontaktu z drugim człowiekiem.

DEON.PL POLECA

Sobota jest drugim dniem XII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia spotkania w Łomży były sprawozdania i świadectwa z przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Podzielili się nimi młodzi nie tylko z polskich diecezji, ale też ze wspólnot międzynarodowych i grup działających na wschodzie Europy.

Forum zgromadziło przedstawicieli Papieskiej Rady ds. Świeckich, Komitetu Generalnego Światowych Dni Młodzieży z Krakowa, delegatów wszystkich polskich diecezji oraz koordynatorów z 12 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Spotkanie pod hasłem "Od parafii do peryferii" jest poświęcone sposobom poszukiwaniu młodzieży, która oddaliła się od Kościoła, przygotowaniom do ŚDM oraz tzw. "Dniom w Diecezjach", które poprzedzą oficjalne obchody ŚDM w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Ryś: w ewangelizacji potrzeba spotkania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.