Bp Samiec: modlitwa z papieżem to efekt ekumenizmu

Bp Samiec: modlitwa z papieżem to efekt ekumenizmu
(fot. Zjazd Gnieźnieński / youtube.com)
KAI/ ed

Zaplanowane na 31 października spotkanie w szwedzkim Lund i wspólne nabożeństwie papieża Franciszka i przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej to wynik dialogu ekumenicznego, który się toczy od dziesięcioleci - zauważył bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

Duchowny z Polski osobiście weźmie udział w tym bezprecedensowym wydarzeniu, podczas którego po raz pierwszy w dziejach katolicy i luteranie, razem uczczą rocznicę Reformacji na szczeblu światowym.

Bp Samiec zauważył, że z perspektywy dialogu, który katolicy i luteranie prowadzą od lat, spotkanie w Lund "nie jest niczym nadzwyczajnym".

"Dialog między naszymi Kościołami jest prowadzony i rozwija się. Po II Soborze Watykańskim Kościół rzymskokatolicki zmienił swoje nastawienie i rozpoczął dialog ekumeniczny. Kluczowy był wspólny dokument nt. nauki o usprawiedliwieniu przygotowany i podpisany przez Kościół katolicki i Światowej Federację Luterańska w 1999 roku. To otwarło drogę na kolejne porozumienia. Oczywiście ta droga ekumenii wiedzie w górę i w dół" - zaznaczył duchowny, przypominając o sukcesach i porażkach ekumenicznej drogi dialogu.

Biskup Samiec z uznaniem wypowiedział się na temat powstałego kilka dni temu w związku ze zbliżającą się wizytą Franciszka w Szwecji i wspólnymi obchodami 500. rocznicy Reformacji w Lundzie wspólnego przesłania przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Kocha i sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) ks. Martina Junge’a. Dokument ten, zdaniem biskupa Samca, dobrze opisuje stan obecny relacji katolicko-luterańskich.

DEON.PL POLECA

"A więc to spotkanie, które będzie miało miejsce w Lund, nie jest niczym nadzwyczajnym. Różni papieże brali udział w protestanckich nabożeństwach. Spotkanie to pieczętuje i pokazuje, że dialog między tymi Kościołami jest prowadzony" - dodał zwierzchnik Kościoła luterańskiego w Polsce.

Bp Samiec stoi na czele Komitetu Honorowego obchodów 500 lat Reformacji. W jego skład wszedł m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak. Są tu także abp Antje Jackelen, bp Margot Käßmann, bp Munib A. Younan, bp Michael Bűnker, abp Jeremiasz, Jerzy Buzek, Hanna Gronkiewicz-Waltz i Krzysztof Penderecki.

Prezydent Andrzej Duda objął patronat honorowy nad centralnymi obchodami jubileuszu, które odbędą się 26-29 października 2017 r. w Warszawie.

Obchody 500 lat Reformacji rozpoczną się w Święto Reformacji 31 października br. nabożeństwem w kościele Jezusowym w Cieszynie. Światowe obchody natomiast zainauguruje nabożeństwo w luterańskiej katedrze w Lund z udziałem papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: modlitwa z papieżem to efekt ekumenizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.