Bp Samiec: niech myśli o. Hryniewicza odświeżą ekumeniczne dążenia

Bp Samiec: niech myśli o. Hryniewicza odświeżą ekumeniczne dążenia
Fot. Luteranie / YouTube
1 miesiąc temu
KAI / pk

Mam nadzieję, że inspirujące myśli o. prof. Hryniewicza nadadzą nowej świeżości ekumenicznym dążeniom - stwierdził w komentarzu dla KAI biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej Jerzy Samiec.

Zwierzchnik polskich luteran wskazał, że zmarły we wtorek teolog i ekumenista wiedział i rozumiał, co czują i jak żyją chrześcijanie innych wyznań. Pogrzeb o. Wacława Hryniewicza OMI odbędzie się jutro w Kodniu nad Bugiem.

Publikujemy treść refleksji bp. Jerzego Samca:

O. prof. Wacław Hryniewicz był – a uwzględniając tak drogą dla niego i wszystkich chrześcijan perspektywę paschalną – wciąż jest świadkiem dialogu i nadziei. Wystarczy spojrzeć na tytuły jego ostatnich książek „Wiara rodzi się w dialogu” czy „Wiara w oczekiwaniu”, by wiedzieć, że o. Hryniewicz był teologiem, któremu zależało na zrozumieniu, rozmowie i uczeniu się od siebie. Tym właśnie jest dialog.

W środowiskach ekumenicznych spotykał się o. Hryniewicz z wielką serdecznością. Można powiedzieć, że w ogóle nie był gościem, a ważnym współgospodarzem dialogu. W ekumenii nie tylko czuł się jak przysłowiowa ryba w wodzie, ale był po prostu u siebie. Jego działalność proekumeniczna nie zawsze spotykała się ze zrozumieniem, a wręcz z atakami i demonstracyjną deprecjacją teologa. W swoim ostatnim wywiadzie rzece (‘Wiara w oczekiwaniu’ w rozmowie z Justyną Siemienowicz, Znak 2016) zapytany czym jest dziś ekumenia, o. Hryniewicz odpowiedział, że „musimy uczyć się od Boga, a On nie jest wielkim samotnikiem, lecz wspólnotą Osób.”

O. Hryniewicz wiedział czym jest wspólnota w szerokim sensie, wykraczającym poza wspólnotę zakonną czy wspólnotę Kościoła rzymskokatolickiego. Czuł i rozumiał innych, szczególnie duchowość i teologię prawosławia. Nie pozostawał także obojętny wobec Kościołów reformacyjnych i doskonale orientował się w ich teologii. Swobodnie pisał i mówił nie tylko o tym, w co i jak wierzą Kościoły ewangelickie czy prawosławne, ale też wiedział, a przede wszystkim rozumiał, co czują i jak żyją.

Mam nadzieję, że inspirujące myśli o. Hryniewicza nadadzą nowej świeżości ekumenicznym dążeniom. To symboliczne, że o. Hryniewicz odszedł do wieczności w tygodniu poprzedzającym święto Zesłania Ducha Świętego, którego nieustannie prosimy o dar jedności i wiary. A Duch jest Pocieszycielem i Ożywicielem – niech zatem nas pociesza, a na końcu wszystkich nas ożywi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: niech myśli o. Hryniewicza odświeżą ekumeniczne dążenia
Komentarze (2)
AW
~Artur Wojtkiewicz
30 maja 2020, 05:03
To dość znamienne, że bp wychwala teologa powszechnie oskarżonego o herezje.
RD
~Robertus Dianthus
2 czerwca 2020, 17:34
Jaki to biskup? Specyficznie ubrany świecki pan. To nie jest biskup katolicki, nawet nie schizmatyk posiadający jakiekolwiek ważne święcenia.

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: niech myśli o. Hryniewicza odświeżą ekumeniczne dążenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.