Bp Samiec nowym prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej

Bp Samiec nowym prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / pk

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce został w środę wybrany jednogłośnie na nowego prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Zastąpi na tym stanowisku prawosławnego arcybiskupa Jeremiasza. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceprezesa PRE.

- Polska Rada Ekumeniczna stara się budować dialog między Kościołami; właśnie tą drogą od 70 lat podążamy, ponieważ PRE tworzą Kościoły z trzech różnych rodzin chrześcijańskich: starokatolicka, prawosławna i ewangelicka, mające różne tradycje i różne teologie - podkreślił po zakończonych wyborach w rozmowie z PAP nowy prezes PRE bp Samiec.

Dodał, że "aby siebie wzajemnie poznać, zrozumieć, przestać się bać, należy ze sobą rozmawiać". - To jest droga, którą PRE proponowała, proponuje i proponować będzie całemu społeczeństwu. Taki dialog prowadzimy z Kościołem katolickim, taki dialog prowadzimy z Kościołami na Wschodzie; prowadzimy też dialog z niemieckimi Kościołami ewangelickimi - przypomniał bp Samiec.

Zapytany, jakie stanowisko będzie zajmować PRE w sprawie uchodźców, bp Samiec podkreślił, że Polska Rada Ekumeniczna składa się z siedmiu Kościołów, które są niezależne, ale razem z Kościołem katolickim wypracowały wspólne stanowisko nt. uchodźców, w którym zwrócono uwagę na to, że biorą odpowiedzialność "za wszystkich, którzy obecnie na świecie potrzebują pomocy i z różnych powodów muszą opuszczać swoją ojczyznę". - Zwracamy też bardzo mocno uwagę na prześladowanych chrześcijan - dodał biskup.

DEON.PL POLECA

W stanowisku tym - jak zaznaczył nowy prezes PRE - jest mowa również o tym, że rządzący światem powinni zwrócić uwagę na sytuację w danych państwach, by zlikwidować powody do ucieczek. - Z kolei ci, którzy dotarli do Europy, potrzebują pomocy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest wielu uchodźców, którzy ze względów ekonomicznych lub polepszenia swojego życia starali się dostać do Europy. I zdajemy sobie sprawę, że terroryzm może wykorzystywać tę falę i pewnie będzie ją wykorzystywał do tego, by przemycać swoich bojowników, czy wprost zabójców, by pozbawiali życia innych ludzi i przy okazji samych siebie. Natomiast nie może być tak, że ze względu na strach przez zagrożeniami, wyrzekamy się pomocy potrzebującym, ponieważ zaprzeczylibyśmy jednej z nauk, jaką otrzymaliśmy od Chrystusa, który powiedział swoim uczniom i to pewnie nie przez przypadek: "Byłem w więzieniu, odwiedzaliście Mnie, byłem głodny, a nakarmiliście Mnie" (...) - podkreślił bp Samiec.

Bp Samiec jest czwartym luteraninem, który pełni funkcję prezesa PRE. Wcześniej prezesami z Kościoła ewangelicko-augsburskiego byli: ks. Zygmunt Michelis (1946-1960), bp Janusz Narzyński (1983-1986) oraz bp Jan Szarek (1993-2001). Dyrektorem PRE jest także luterański duchowny, ks. dr Grzegorz Giemza.

Bp Jerzy Samiec ma 53 lata. Ukończył studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 22 stycznia 1989 r. w Kościele Pokoju w Zabrzu został ordynowany przez ks. bpa Janusza Narzyńskiego na duchownego luterańskiego i rozpoczął pracę jako wikariusz w parafiach w Zabrzu i w Gliwicach. W 2009 r. Synod wybrał ks. Jerzego Samca na biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wprowadzenie w urząd biskupa odbyło się 6 stycznia 2010 r. w warszawskim kościele Świętej Trójcy.

Nowy prezes jest zaangażowany w dialog ekumeniczny na różnych płaszczyznach, zarówno z Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej, jak i innymi Kościołami mniejszościowymi oraz Kościołem Rzymskokatolickim.

Zasiada w Komisji do spraw Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komisji Wspólnej Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Jako zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego był sygnatariuszem kilku dokumentów Dialogu Ekumenicznego: "Apel Kościołów o ochronę stworzenia", "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli", "Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców", a także "Porozumienia o wzajemnym dopuszczeniu wiernych do czynnego korzystania z praw i obowiązków wynikających z udziału w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego". Uczestniczy też w pracach międzynarodowych organizacji kościelnych, w tym szczególnie z partnerskimi Kościołami luterańskimi w Niemczech, Szwecji i na Słowacji.

Bp Samiec urodził się w 1963 roku w Cieszynie; od 1990 roku jest żonaty z Beatą Michałek. Lubi aktywnie spędzać czas wolny - jest zapalonym narciarzem, interesuje się psychologią społeczną i lubi czytać kryminały. Prowadzi również swój blog oraz profil na serwisie społecznościowym Twitter.

Ustępujący prezes PRE abp Jeremiasz funkcję tę sprawował przez trzy kadencje, czyli 15 lat.

Polska Rada Ekumeniczna powstała w 1946 roku. Kościół Ewangelicko-Augsburski jest jednym z jej członków założycieli. Aktualnie Rada zrzesza siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Członkami stowarzyszonymi PRE są Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików.

Rada działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami. Swą działalność prowadzi na wielu polach: organizuje ekumeniczne nabożeństwa, konferencje, obozy i wymiany młodzieżowe, podejmuje inicjatywy diakonijne (charytatywne), prowadzi dialog międzywyznaniowy i konsultacje z organami państwa, współpracuje z mediami, realizuje różnorodne projekty. Prace Rady prowadzone są w jej komisjach i oddziałach regionalnych.

Pracami Polskiej Rady Ekumenicznej kieruje jej Prezydium, w skład którego wchodzą zwierzchnicy Kościołów członkowskich. Zarząd na czele z prezesem wykonuje uchwały Prezydium i prowadzi bieżące prace Rady, reprezentując ją na zewnątrz. Zgromadzenie Ogólne składa się z delegacji Kościołów członkowskich i członków stowarzyszonych. Wybiera ono Zarząd i prezesa Rady, decyduje o przyjęciu nowych członków i zmianach w statucie, a także zatwierdza sprawozdania i udziela absolutorium Zarządowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Samiec nowym prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.