Bp Samiec: zauważamy trendy antyekumeniczne; Polak to nie zawsze katolik

Bp Samiec: zauważamy trendy antyekumeniczne; Polak to nie zawsze katolik
(fot. youtube.com/zjazdgnieźnieński)
2 lata temu
PAP / sz

We wszystkich Kościołach wbrew dokumentom i porozumieniom podpisywanym przez zwierzchników zauważalny jest trend antyekumeniczny - ocenił podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, zwierzchnik Kościoła luterańskiego w Polsce bp Jerzy Samiec.

Podkreślił, że Polak to nie zawsze katolik i mniejszości religijne w Polsce nie zgadzają się na rozpowszechnianie tego stereotypu.

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne odbyło się 10 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim i zgromadziło liczne grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce. Przybyłych gości przywitał dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) ks. Grzegorz Giemza - poinformowała PAP w czwartek rano PRE.

W wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu prezes PRE bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, nawiązując do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wyraził ubolewanie, że nabożeństwa ekumeniczne nie cieszą się dużą frekwencją. "Wyraźnie zauważalny jest też trend ruchów antyekumenicznych, które występują we wszystkich Kościołach wbrew oficjalnym dokumentom i porozumieniom podpisywanym przez zwierzchności - mówił bp Samiec. Podkreślił, że trzeba się zająć tym narastającym problemem.

"Może czas, aby przeprowadzono dogłębne badania nad stanem wiedzy ekumenicznej wśród wiernych, a może przede wszystkim wśród duchownych i hierarchów "- stwierdził prezes PRE. Mówił też o potrzebie refleksji nad tym, w jaki sposób przenieść oficjalne, bardzo dobre ustalenia i dokumenty ekumeniczne do codzienności życia Kościołów. Podkreślał, że nigdy nie było tak głębokiej relacji między Kościołami.

Bp Jerzy Samiec z niepokojem odniósł się do wzrostu pogardy i braku szacunku wobec różnych grup. "Jako mniejszości religijne jesteśmy szczególnie wyczuleni na wszelkie tego typu przejawy nietolerancji czy wręcz agresji, bo sami możemy stać się przedmiotem podobnych ataków. Nie zgadzamy się na rozpowszechnianie stereotypu Polak - katolik, bo jesteśmy Polakami, choć nie jesteśmy katolikami" - mówił luterański hierarcha do uczestników spotkania. Wyraził również zaniepokojenie przestępstwami na tle rasistowskim w Polsce. "Najczęstsze ataki z nienawiści dotyczą muzułmanów, których w Polsce jest około 30 tys. Jako chrześcijanie, wszyscy, niezależnie od przynależności konfesyjnej, głosimy miłość Chrystusową, która dotyczy wszystkich ludzi, bez wyjątku" - przekonywał prezes PRE.

Bp Samiec przypomniał, że ważną dziedziną działalności PRE jest praca na rzecz pojednania. Wspominał wkład Kościołów w pojednanie polsko-niemieckie i podkreślił, że był to trudny proces, prowadzony często pod prąd dominujących opinii, ale zakończony sukcesem. "Dlatego solidaryzujemy się z wystąpieniem biskupów katolickich, którzy ostrzegali polityków przed działaniami, które mogą te przyjacielskie relacje zburzyć" - powiedział hierarcha luterański.

Dodał jednocześnie, że w kontekście prowadzonego przez Polską Radę Ekumeniczną projektu "Pojednanie w Europie - zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech" podkreślił, że tylko dzięki rozmowie o trudnych sprawach można je przepracować, rozładować napięcia, wzajemnie sobie przebaczyć. "Dlatego trudno mnie osobiście pogodzić się z polityką, która czasami jest oparta na konfrontacji. Buta czasami jest mylona z godnością. Prawdziwą godność potrafi zachować tylko ten, kto zna swoją wartość, a znając swoją wartość potrafi szanować swojego adwersarza. Musimy pamiętać, że wszyscy mają swoją godność. A do pojednania prowadzi przyznanie się do winy i proszenie o przebaczenie. Dlatego tak niezwykłe były słowa wypowiedziane pięćdziesiąt dwa lata temu: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - mówił prezes PRE.

Bp Samiec wspomniał też o instytucjach związanych z Polską Radą Ekumeniczną. Poinformował, że w tym roku Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie przeprowadzi się do nowej, własnej siedziby, zaś Towarzystwo Biblijne w Polsce wyda cały ekumeniczny przekład Biblii w jednym tomie. Dziękował też wszystkim, którzy przyłączyli się do obchodów zeszłorocznego jubileuszu 500 lat reformacji.

Na zakończenie przemówienia, prezes PRE życzył uczestnikom spotkania dobrego roku 2018, roku 100-lecia odzyskania niepodległości naszej ojczyzny oraz, żebyśmy umieli ze sobą rozmawiać i dążyć do tego, co nas łączy, a nie dzieli.

Abp Wojciech Polak życzył, abyśmy "potrafili się hojnie dzielić naszym człowieczeństwem, wzrastać przed Panem razem, a On niech naszej drodze błogosławi".

Życzenia przekazali również dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA Andrzej Rudlicki oraz pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. "Jeżeli mogę czegoś życzyć, to tylko lepszego 2018 r., bo ten poprzedni był dla nas trudny, pełen spięć i rozdzielenia społeczeństwa" - powiedziała prezes Gersdorf i poprosiła wszystkich i wszystkie Kościoły o modlitwę za nasz kraj i za to, żeby społeczeństwo nie było tak rozbite. "Jest to bardzo smutne doświadczenie, szczególnie dla mnie, jako pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, kiedy postponowany jest cały wymiar sprawiedliwości. Życząc wszystkiego najlepszego, "proszę o modlitwę za ten wymiar sprawiedliwości, który musi być niezależny i niezawisły, żeby państwo mogło istnieć, bo to jest podstawa państwowości "- mówiła.

Na koniec życzenia przekazał prezes Towarzystwa Biblijnego i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego bp Andrzej Malicki. Życzył wszystkim, abyśmy w tym roku "jeszcze bardziej zbliżali się do Chrystusa, a zbliżając się do Chrystusa zbliżali się do siebie nawzajem".

W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym - oprócz wymienionych osób - udział wzięli zwierzchnicy pozostałych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: pastor Mateusz Wichary (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz metropolita Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Obecni byli również rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski, reprezentanci Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Rzymskokatolickiego, Zielonoświątkowego, społeczności żydowskiej, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów, dyplomaci, urzędnicy państwowi oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny.

Historia PRE sięga czasów II wojny światowej. W 1940 roku odbywały się spotkania konspiracyjne duchownych różnych wyznań. 15 listopada 1946 ukonstytuowała się Chrześcijańska Rada Ekumeniczna, która w 1958 roku zmienia nazwę na PRE. Na początku w skład PRE wchodziło 12 Kościołów członkowskich - dziś siedem (w międzyczasie niektóre Kościoły przestały istnieć, niektóre się połączyły lub zrezygnowały z członkostwa w PRE).

Obecnie do PRE należy Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Polskokatolicki, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany i Kościół Chrześcijan Baptystów. Członkami stowarzyszonymi PRE jest Towarzystwo Biblijne w Polsce oraz Społeczne Towarzystwo Katolików Polskich. PRE posiada 16 oddziałów regionalnych. Dyrektorem Biura PRE jest od lutego 2016 roku ks. Grzegorz Giemza, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
22,13 zł
36,89 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: zauważamy trendy antyekumeniczne; Polak to nie zawsze katolik
Komentarze (2)
DS
Dariusz Siodłak
11 stycznia 2018, 14:45
Polacy-katolicy ! Jest z Was dumny, że nie dajecie się ogłupić loży watykańskiej, zachowujecie niezależne myślenie i nie odstępujecie od świętej wiary katolickiej.Niech  Wam Bóg błogosławi.
JM
Jerzy Matejko
12 stycznia 2018, 07:52
Skandaliczny wpis. Jest jeden Kościół Powszechny. Na czele którego stoi Papież Franciszek. Oby jak najdłużej. I wiare Katolicką głosi

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: zauważamy trendy antyekumeniczne; Polak to nie zawsze katolik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.