Bp Siemieniewski: wybór Wrocławia na miejsce kolejnego spotkania Taizé to dar dla Kościoła w Polsce

Bp Siemieniewski: wybór Wrocławia na miejsce kolejnego spotkania Taizé to dar dla Kościoła w Polsce
(fot. Basia Grudzień/ facebook.com/waw24)
PAP / sz

Wrocławski biskup pomocniczy jest przekonany o dobrych owocach, jakie przyniesie ekumeniczne spotkanie w 2019 r. "Czy naprawdę fundamentem jedności Europy są tylko karty kredytowe i bilety lotnicze do sąsiednich stolic, czy może jednak wartości, które nas łączą, oraz wiara? Ułóżmy hierarchię tego, co Europejczyków dziś jednoczy".

W rozmowie z Marcinem Zatyką z PAP, wrocławski biskup pomocniczy zdradził, że osobiście przeżywa i cieszy się z wyboru dokonanego przez braci ze wspólnoty Taize. "To spotkanie może pomóc zrozumieć, że każdy Kościół lokalny, czy to parafialny, diecezjalny, wrocławski czy dolnośląski, jest zawsze częścią Kościoła powszechnego, czyli katolickiego. Żeby o tym nie zapomnieć, potrzebujemy dotknięć Kościoła, a więc doświadczenia tego, że są katolicy, którzy przeżywają swoją wiarę w innych krajach naszego kontynentu" - powiedział.

"To uzmysławia nam, że jesteśmy członkami Kościoła w Europie mającej chrześcijańskie korzenie, ale że nie mogą one być jedynie wspominane, ale muszą być przeżywane. Sens korzenia jest taki, że musi z niego wyrastać nowa roślina, owoce, liście i pędy. Tu nie chodzi o jakieś wspominki, ale o przeżywanie żywotności chrześcijańskich podstaw naszego kontynentu" - dodaje.

Wrocław oragnizatorem kolejnego spotkania Taize<<

Biskup przypomniał w rozmowie z PAP, że poprzednie spotkanie we Wrocławiu wprowadziło wiele nadziei do Polski, która przeżywała okres silnej transformacji. Dziś również widzi zapotrzebowanie na to. "Minęło dużo czasu od organizacji ostatniego spotkania (ESM) we Wrocławiu w 1995 r. To dobrze, że bracia z Taize po latach wracają do nas. Mamy już bowiem nowe pokolenie i wielu młodszych mieszkańców Wrocławia nigdy nie słyszało o tej wspólnocie. ESM będzie doskonałą okazją do jej poznania" - stwierdza.

Czy diecezja wrocławska obawia się skali przedsięwzięcia jakim jest zorganizowanie spotkania dla młodych z całej Europy i nie tylko? "Wiem z osobistego doświadczenia, że nie będzie to łatwe zadanie, ale podołamy. Co roku uczestniczę w poszukiwaniu zakwaterowania u polskich rodzin dla ukraińskich stypendystów naszej Fundacji Świętej Jadwigi. Wierzę, że również i tym razem żaden uczestnik Europejskiego Spotkania Młodych nie pozostanie bez goszczącej go rodziny" - przyznaje biskup Siemieniewski.

Taizé we Wrocławiu to wielka szansa dla Kościoła w Polsce<<

"Europa jest jedna tam, gdzie młodzi ludzie się spotykają i gdzie się razem modlą. Czy naprawdę fundamentem jedności Europy są tylko karty kredytowe i bilety lotnicze do sąsiednich stolic, czy może jednak wartości, które nas łączą, oraz wiara? Ułóżmy hierarchię tego, co Europejczyków dziś jednoczy. Mam nadzieję, że za rok we Wrocławiu znowu to przeżyjemy wspólnie: na modlitwie, na spotkaniu przed krzyżem, wśród śpiewów do Pana Boga. Tak, taka Europa jest już jedna" - podkreśla wrocławski biskup pomocniczy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Roger z Taizé
11,94 zł
19,90 zł

Kiedy gęstnieje mrok,
Jego miłość jest ogniem.
A ty wpatruj się w tę lampę
zapaloną w ciemnościach,
tak długo, aż w twoim sercu
zaświta brzask
i wstanie nowy dzień.

...

Skomentuj artykuł

Bp Siemieniewski: wybór Wrocławia na miejsce kolejnego spotkania Taizé to dar dla Kościoła w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.