Bp Śmigiel: bez rodziny jesteśmy jak drzewa pozbawione korzeni

Bp Śmigiel: bez rodziny jesteśmy jak drzewa pozbawione korzeni
fot. Katecheza bez granic / YouTube
PAP / pk

- Przyjęcie sakramentu małżeństwa, ale bez praktyk religijnych sprawia, że rozpada się jeden na trzy zawarte związki - powiedział PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu w Kościele katolickim obchodzone jest święto Świętej Rodziny. W tym roku przypada ono 26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

DEON.PL POLECA
- Bez rodziny jesteśmy jak drzewa pozbawione korzeni, które z czasem tracą siły i świeżość - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.

Podkreślił, że "małżeństwo chrześcijańskie nie opiera się wyłącznie na uczuciach i wzajemnej umowie, ale jest zaproszeniem do ludzkiej rodziny samego Boga". Wskazał, że "dokonuje się to przede wszystkim w sakramencie małżeństwa". - Ludzkie pragnienia i nadzieje zostają wówczas potwierdzone i wzmocnione Bożą łaską - wyjaśnił hierarcha.

Bp Wiesław Śmigiel o rozpadających się małżeństwach

Ostrzegł, że "przyjęcie sakramentu małżeństwa, ale bez praktyk religijnych sprawia, że rozpada się jeden na trzy zawarte związki". - Wspólna modlitwa to otwarcie się na pomoc Boga, ale też świadectwo własnego wysiłku i potwierdzenie, że małżonkom zależy na sobie nawzajem i chcą budować szczęśliwą rodzinę - powiedział bp Śmigiel.

Wskazał, że "Święta Rodzina uczy czułej, odpowiedzialnej i ofiarnej miłości, umiejętności słuchania, gotowości do pomocy i nieustannego poszukiwania Bożej woli w codziennym życiu". Przyznał, że brak dzieci jest dziś dużym wyzwaniem dla wielu małżonków. - Pomimo tego faktu, jeszcze bardziej powinni się wzajemnie wspierać - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Zaznaczył, że odnowienie przyrzeczeń małżeńskich to "powrót do pierwotnej miłości, która doprowadziła małżonków przed ołtarz" oraz świadectwo wzajemnej miłości wobec innych.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Gajda, Marcin Gajda

Modlitwa przychodzi do nas jako dar. Jest bardzo pokorna, ale i płochliwa. Nigdy nie zajmuje pierwszego miejsca, dopóki nie zostanie zaproszona. Modlitwa jest także królową, ma swoją godność i czeka, aż przygotujesz dla niej odpowiednie...

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel: bez rodziny jesteśmy jak drzewa pozbawione korzeni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.