Bp Śmigiel: bez rodziny jesteśmy jak drzewa pozbawione korzeni
- Przyjęcie sakramentu małżeństwa, ale bez praktyk religijnych sprawia, że rozpada się jeden na trzy zawarte związki - powiedział PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu w Kościele katolickim obchodzone jest święto Świętej Rodziny. W tym roku przypada ono 26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
- Bez rodziny jesteśmy jak drzewa pozbawione korzeni, które z czasem tracą siły i świeżość - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Podkreślił, że "małżeństwo chrześcijańskie nie opiera się wyłącznie na uczuciach i wzajemnej umowie, ale jest zaproszeniem do ludzkiej rodziny samego Boga". Wskazał, że "dokonuje się to przede wszystkim w sakramencie małżeństwa". - Ludzkie pragnienia i nadzieje zostają wówczas potwierdzone i wzmocnione Bożą łaską - wyjaśnił hierarcha.
Bp Wiesław Śmigiel o rozpadających się małżeństwach
Ostrzegł, że "przyjęcie sakramentu małżeństwa, ale bez praktyk religijnych sprawia, że rozpada się jeden na trzy zawarte związki". - Wspólna modlitwa to otwarcie się na pomoc Boga, ale też świadectwo własnego wysiłku i potwierdzenie, że małżonkom zależy na sobie nawzajem i chcą budować szczęśliwą rodzinę - powiedział bp Śmigiel.
Wskazał, że "Święta Rodzina uczy czułej, odpowiedzialnej i ofiarnej miłości, umiejętności słuchania, gotowości do pomocy i nieustannego poszukiwania Bożej woli w codziennym życiu". Przyznał, że brak dzieci jest dziś dużym wyzwaniem dla wielu małżonków. - Pomimo tego faktu, jeszcze bardziej powinni się wzajemnie wspierać - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.
Zaznaczył, że odnowienie przyrzeczeń małżeńskich to "powrót do pierwotnej miłości, która doprowadziła małżonków przed ołtarz" oraz świadectwo wzajemnej miłości wobec innych.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł