Bp Śmigiel do Ruchu Światło-Życie: Chrystus nie chce ludzi perfekcyjnych, lecz doskonałych

Bp Śmigiel do Ruchu Światło-Życie: Chrystus nie chce ludzi perfekcyjnych, lecz doskonałych
(fot. foto episkopat.pl)
KAI / kk

- Chrystus nie chce ludzi perfekcyjnych, lecz doskonałych - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. kończącej Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Diecezji Toruńskiej.

Mottem przewodnim Dnia Wspólnoty było zaproszenie do wejścia na drogę naśladowania Chrystusa i bycia Jego świadkiem. W spotkaniu uczestniczyło ok. 150 osób.

Spotkanie wspólnot z terenu diecezji toruńskiej oraz wchodzących w skład oazy franciszkańskiej "Sychem" rozpoczęło się już 15 marca wieczorną modlitwą i celebracją sakramentu pokuty i pojednania.

W sobotę 16 marca po modlitwie porannej i wspólnym posiłku uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Waldemara Konczalskiego, moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie Diecezji Toruńskiej. Przypomniał on o potrzebie dawania świadectwa i życia Chrystusem w każdym czasie. Następnie młodzież dzieliła się swoimi doświadczeniami na spotkaniach w małych grupach dzielenia.

Zwieńczeniem Dnia Wspólnoty była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Podczas homilii bp Wiesław nawiązał do słów Ewangelii, w której Chrystus wzywa do miłości nieprzyjaciół i doskonałości.

DEON.PL POLECA

- Chrystus rozszerza przykazanie miłości o miłość do nieprzyjaciół. To niezwykle trudne, ale gdy przyjmiemy Boga do swojego serca to po prostu zaczynamy miłować - mówił bp Śmigiel. Czy jest możliwa miłość emocjonalna do każdego człowieka? Biskup podkreślił, że kiedy Chrystus wzywa nas do miłości nieprzyjaciół to nie o emocje i uczucia Mu chodzi, lecz o szacunek i dobroć. - Miłość nieprzyjaciół to nie jest miłość emocjonalna, ale to jest szacunek do każdego człowieka i pragnienie, aby każdy człowiek był szczęśliwy, aby Pan Bóg mu błogosławił - mówił.

Chrystus wzywając do takiej miłości mówi o doskonałości. - Często doskonałość kojarzy się nam z bezgrzesznością, a nawet perfekcjonizmem. Tymczasem człowiek chyba nigdy nie będzie perfekcyjny, tym bardziej gdy się stanie w obliczu Pana Boga, zawsze znajdzie się przestrzeń, w której trzeba się nawrócić - podkreślił bp Śmigiel. Tymczasem doskonały to ten, który w Bogu odnalazł cel swojego życia i wszystko, co robi i mówi, czyni w imię miłości do Boga. W tym kontekście trudna miłość nieprzyjaciół do jakiej wzywa nas Chrystus jest możliwa, bo z Bogiem wszystko jest możliwe. - Na tej drodze czasem się potyka, czasem brakuje mu sił i wtedy pomaga mu Kościół Święty - dodał. Życzył uczestnikom spotkania doskonałości, by każdego dnia pragnęli tylko Boga. - Doskonałość jest nam nie tylko zadana, ale jesteśmy zdolni do tego, by ją zrealizować - mówił.

Po błogosławieństwie odbyła się agapa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel do Ruchu Światło-Życie: Chrystus nie chce ludzi perfekcyjnych, lecz doskonałych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.